Nehoda se stala poblíž Větrného Jeníkova na Jihlavsku. Na vozovce ležely vysypané minerálky. Na místě jsou záchranáři, řekl operační důstojník policie.

„Chtěl jsem si zapálit, a když jsem při kontrolním pohledu do zrcátka uviděl patník, instinktivně jsem trhnul volantem,“ se zdrcující upřímností prozradil mladý šofér Právu to, co chvíli předtím nadiktoval i do policejního protokolu.

Po dálnici přitom nejel dlouho, do Brna měl namířeno z Byňova u Českých Budějovic, takže na D1 zřejmě najel u Humpolce. Tam také policie odkláněla dopravu a řidiče, kteří měli větší štěstí, posílala zpět od Větrného Jeníkova, téměř na dohled od místa havárie.

Z kamiónu se vysypaly PET láhve.Z kamiónu se vysypaly PET láhve.foto: Právo/Jana Pechová

Znatelné koleje na vozovce posypané červeným sorbentem svědčily o tom, že řidič sjel mírně do příkopy a ve snaze vyrovnat balanc strhnul řízení prudce doleva. To se mu ale s nákladem minerálek krutě vymstilo.

Vozidlo českého dopravce leželo napříč vozovkou, podle záchranářů částečně zasahovalo i do levého jízdního pruhu ve směru na Prahu.

Kamión havaroval v 08:20 ráno a zablokoval všechny jízdní pruhy. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Z kamionu unikla při nehodě nafta, na místo byl povolán zástupce Odboru životního prostředí, uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Kamion se položil na bok a blokoval dálnici D1Kamion se položil na bok a blokoval dálnici D1foto: Právo/Jana Pechová

„Podle hasičů měl v nádrži 600 litrů nafty a při havárii prorazil nádrž. Ale naštěstí to vyteklo většinou na vozovku a vodní toky tak nebudou ohroženy,“ popsala na místě Michaela Sobotková z odboru životního prostředí havlíčkobrodské radnice. Jak doplnila, ještě v sobotu se však bude muset zemina z okolí dálnice v zasaženém místě odbagrovat.

Hodinu před tím se na 103. kilometru stala nehoda osobního vozu. Dva Litevci byli s lehčími zraněními převezeni do nemocnice, řekl ředitel záchranné služby Lukáš Kettner.