„Myslí si, že je na prázdninách a nechápe, proč s ní není i maminka. Stýská se jí po zvířátkách, strýčkovi, babičce a chce zpátky do školky,“ informoval právní zástupce matky Nicol Vichnarové Filip Santini poté, co s ní matka navázala kontakt prostřednictvím otcova mobilního telefonu. Při druhém hovoru se prý Terezka dokonce podivila, proč má mít dvě maminky.

„Vyplývá z toho, že v rodině figuruje další žena,“ uvedl právník a dodal, že podle získaných informací je dokonce možné, že tato žena čeká dítě.

Cowie odvezl dívku do Austrálie bez vědomí matky. V sobotu o Velikonocích si ji vyzvedl doma, v Žákavě na Plzeňsku, a matce řekl, že půjdou do cirkusu a bruslit. Dítě už ale nevrátil. Vystavil se tak stíhání ve věci trestného činu poškozování cizích práv.

Záhadné překročení hranic
Do Německa se oba dostali vozem, který si otec půjčil od svého bývalého švagra, a z Frankfurtu pokračovali letadlem. Nejasnosti zůstávají kolem dokladu, na který dítě odletělo. „Německá pasová kontrola uvedla, že v pase, který Cowie na letišti předložil, byla fotografie dívky s copánky. Ty ale Terezka nikdy nenosila,“ informoval Santini. „Vyplývá z toho důvodné podezření, že pas mohl být falešný,“ dodal.

Matka i dcera jsou občany ČR, mají české státní občanství a trvalý pobyt na území naší země. „A jediný pas, který na jméno Terezky vystavil orgán ČR, zůstal u matky,“ konstatoval.

Otec se vzepřel verdiktu soudu
Podle právního zástupce nemá z hlediska zákona o rodině Cowie k dítěti žádný právní vztah. Není totiž uveden v jeho rodném listě. Navíc poté, co se matka Terezky s Novozélanďanem rozvedla, svěřil australský soud dítě do její péče a zároveň určil kdy a za jakých podmínek může Cowie Terezku vychovávat. „On ale porušil téměř všechna ustanovení tohoto rozsudku, čímž se vystavil pokutě ve výši až 6 600 dolarů, až 12 měsíců vězení nebo trestu veřejně prospěšných prací,“ upřesnil Santini.

„Tyto sankce jsou totiž přímou součástí rozsudku v případě, že bude porušen,“ dodal s tím, že matka svou povinnost dodržuje: „Podle rozsudku má naučit svoji dceru anglicky, což plní.“

To by vysvětlovalo, jak se Terezka může dorozumět ve škole, kam ji biologický otec nechal zapsat, aby se nedostal do rozporu se zákonem. „V Austrálii je školní výuka povinná už od pěti let,“ dodal právní zástupce. K úrovni Terezčiných jazykových znalostí se ale vyjádřit nedokázal.

Přes všechny poznatky matka stále neví, kde se její dcera momentálně nachází.

„Austrálie odmítla tuto informaci zjistit úřední cestou. Pro nás je tak zjištění místa pobytu stále prvořadou záležitostí. Pak budeme usilovat o převzetí dítěte a návratu k matce do Čech,“ objasnil právník další postup.