Podnikatel Josef Nevečeřal krátce po návštěvě koledníků ve svém domě zjistil, že se z bytu ztratila jeho peněženka se zhruba patnácti tisíci korunami a také karton plechového piva. Nesedl do auta a vydal se hledat zloděje. Když narazil na mladíky usrkávající z plechovky „jeho“ pivo, vystoupil a jednoho z nich udeřil pěstí. Na druhého, který přispěchal kamarádovi na pomoc, vytáhl z auta železnou tyč, kterou ho přetáhl po hlavě. Chtěl se tak domoci vrácení zcizených peněz.

„Vůbec se nás nezeptal, jestli něco o těch penězích víme, a hned se do nás surově pustil,“ řekl v úterý Právu jeden z napadených mladíků Ladislav Uhlík, který po útoku utrpěl otřes mozku. Jeho kamarád František Jelínek zůstal s poraněním hlavy na pozorování v nemocnici. Oba přísahají, že s krádeží peněz a piva nemají nic společného.

Očekával, že se něco semele

Josef Nevečeřal nepopírá, že použil násilí. Měl prý vztek, že přišel o nemalou finanční částku. Zcela jinak než údajní pachatelé ale popisuje sled událostí poté, co si oba napadení mladíci v doprovodu Jelínka seniora přišli s podnikatelem celou záležitost vyříkat z očí do očí za ním domů. „Sotva jsem otevřel dveře, vtrhli dovnitř a začali mě řezat hlava nehlava. Protože jsem měl tušení, že se něco semele, dal jsem si předem za pás kalhot mojí legálně drženou pistoli,“ říká podnikatel.

V předsíni domu, kde se bitka strhla, stála podle něho navíc nenabitá brokovnice, kterou měl coby myslivec ráno s sebou v terénu při obhlídce revíru. „Když brokovnici popadli a začali na mě mířit, tak jsem naoplátku vytáhl pistoli. Ta mi ale spadla na zem. Všichni jsme se na ní vrhli a najednou vyšel výstřel. Vůbec nemám tušení, kdo vlastně zmáčkl spoušť,“ dušuje se v obličeji rvačkou viditelně poznamenaný Nevečeřel. „Měla jsem strach, chovali se jako zvěř,“ doplnila ho manželka Lenka.

Nejdřív hádka, pak výstřel

Ladislav Uhlík však tvrdí, že Nevečeřal přivítal delegaci Romů (tři, neboť vyjednávače přišlo povzbudit široké příbuzenstvo) již se zbraněmi v rukách. „Nejprve padala ostrá slova, pak nás napadl a nakonec i vystřel. Ještěže trefil jen nohu pana Jelínka, vždyť ho mohl klidně zabít,“ konstatuje mladík.

.: Policisté vyšetřovali incident přímo na místě několik hodin.

Starosta Blažimi Oldřich Sodomka (nez.) odmítl incident komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, to je věcí policie,“ řekl Právu.

„Mohu pouze potvrdit, že na místě došlo k fyzické potyčce několika osob a následně i ke střelbě. Okolnosti případu nyní vyšetřují kriminalisté,“ řekla Právu mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

S romskou komunitou jsou v obci dlouhodobé problémy. „Jenom se povalují, kradou a fetují,“ říkají o menšině místní. V lásce ale příliš nemají ani kontroverzního podnikatele. „Často se chová neurvale až hrubě. Už jednou řešil nějaký konflikt se zbraní, ale prošlo mu to. Podle mě je to nebezpečný člověk,“ sdělil Právu v obci vlivný muž, který však chtěl zůstat v anonymitě.