„Není prokázáno, že by obžalovaný požadoval nějakou finanční částku,“ řekl předseda senátu Kamil Kydalka. Nebylo podle něj tedy prokázáno, že by se významná část skutku stala.

U soudu ve čtvrtek vypovídali členové bývalé vlády Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Paroubek ukončil svou výpověď před soudci před půl dvanáctou. Polského lobbistu Jacka Spyru označil mimo jiné za "špínu člověka", podnikatele Tomáše Pitra zase za uprchlého trestance, který pracoval ve prospěch ODS.

Někdejší premiér soudu také řekl, že krátce poté, co byla v srpnu 2005 zahájena aféra Zdeňka Doležela, se sešel se šéfy tajných služeb. Prý mu řekli, že za akcí stojí podnikatel Tomáš Pitr.

Vítězství spravedlnosti
Na odpolední tiskové konferenci ČSSD se Paroubek Doležela znovu zastal. Zopakoval svá slova od soudu, že za celou akcí stál podnikatel Tomáš Pitr, který byl ve spojení s lobbistou Jackem Spyrou. Doleželova slova ze schůzek se Spyrou byla podle Paroubka dezinterpretována. Podle šéfa ČSSD také bylo od počátku jasné, že Doležel na privatizaci Unipetrolu nemohl mít vliv.

„Rozhodnutí soudu vítám, je to vítězství spravedlnosti,“ komentoval verdikt soudu Paroubek. Obvinil také ODS, která podle něj využila lidi typu Pitra a Krejčíře, aby poškodila sociální demokracii.

Hrálo se o privatizaci Unipetrolu
Podle obžaloby si v roce 2005 Doležel řekl při schůzce se Spyrou o úplatek ve výši pěti miliónů korun. Měl ho požadovat za to, že dostane společnost Seta zpátky do souboje o privatizaci chemického holdingu Unipetrol. Právě za tu Spyra lobboval.

Sám Doležel tvrdí, že se sice se Spyrou scházeli, o okolnostech privatizace Unipetrolu se však nemluvilo. Obsah několika schůzek ale skrytou kamerou natočila televize Nova, rozhovory pak odvysílala.

Paroubek ze Sobotkou byli předvoláni už na minulé jednání. Soudu se ale nepodařilo doručit obsílku. Doležel zdůvodňoval známou větu "pět na stole“ kódovanou řečí. Formulace podle něj znamená účast českého premiéra. "Nepokoušel jsem se nikoho podvést," prohlásil Doležel. Spyra oproti tomu tvrdí, že ho Doležel požádal o úplatek.

Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka v budově soudu.Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka v budově soudu.foto: Právo/Milan Malíček

Doležel prý neměl trpět Spyrovu vulgaritu

Ve své výpovědi se předseda ČSSD také vrátil ke schůzkám Doležela a Spyry. Podle jeho slov ho zarážela vulgarita a neurvalost ze strany Jacka Spyry. Doplnil, že šlo spíše než o rozhovor dvou mužů o Spyrův monolog "na úrovni páté cenové skupiny.“

Podle Paroubka by prý ředitel jeho kabinetu neměl takové chování strpět. Právě to, že Doležel toleroval Spyrovu vulgární řeč a že se s polským lobistou vůbec sešel, byl podle bývalého premiéra důvod, proč byl Doležel z úřadu vlády propuštěn.

Jacka Spyru Paroubek označil za „špínu člověka“. „Pokud vím, ten člověk je stíhán v Německu, v Polsku a v České republice, takže to zrovna žádný výstavní kousek občana není,“dodal na adresu Spyry Paroubek.

Doležel privatizaci Unipetrolu ovlivnit nemohl

Paroubek se také vyjádřil k samotným schůzkám obou mužů, které označil za ukrutné bláboly. Přiznal, že nahrávky viděl dříve, než proběhly televizní reportáží na Nově. Podle něj na nich Doležel mluvil tak z pěti až deseti procent.

Ve výpovědi současný šéf ČSSD odmítl, že by mohl Doležel nějak ovlivnit či zvrátit privatizaci Unipetrolu. "Při vší úctě k této funkci pana Doležela, tak to byl příliš malý pán,“ řekl Paroubek.

Bohuslav Sobotka v budově soudu.Bohuslav Sobotka v budově soudu.foto: Právo/Milan Malíček

Sobotka hovořil o privatizaci

Podle něj byli také Spyra i Pitr naprosto přesně informováni o tom, že prodej Unipetrolu není možné zvrátit. "Nechápu, jak se tedy mohl Doležel dopustit pokusu o podvod,“ odmítl Paroubek nepřímo stíhání svého někdejšího podřízeného.

Bohuslav Sobotka se u soudu vyjádřil k privatizaci Unipetrolu, žádné zásadní informace ale nesdělil. "Privatizace skončila v květnu 2005, ony schůzky proběhly až v srpnu a nikdo tak již nemohl nic ovlivnit,“ řekl.