"Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších případů pokusu o usmrcení osoby," uvedl na mimořádné tiskové konferenci ředitel východočeské policie Rudolf Přibyl s tím, že pachatel byl zadržen v pátek. Policie jej obvinila ze sedmi případů úmrtí, deset dalších prověřuje. Obětem bylo od 78 do 56 let, jedna byla mladší, pachatel si je vybíral náhodně. Lék, který způsobuje nadměrné krvácení, jim podával, když byly v bezvědomí nebo pod prášky.

"Od zatčení pachatel spolupracuje, chová se přirozeně, nehledá vyhýbavé odpovědi. Myslíme si ale, že to, co nám uvádí, není vše," dodal Přibyl, odmítl ale sdělit další podrobnosti.

Vraždění začalo už v květnu

Nemocnice začala evidovat případy, které se vymykaly standardům, v polovině května. "U zemřelých jsme zjistili závažné poruchy krevního srážení. Neobvyklá byla jejich četnost. Provedli jsme kontrolu a zjistili, že u většiny byla jedna osoba z personálu oddělení anestézie," upřesnil primář ARO Pavel Longin.

24. září vedení nemocnice nabylo podezření, že se jedná o úmrtí úmyslná a okamžitě s pracovníkem rozvázala poměr a podala trestní oznámení. V té chvíli se případem začali zabývat kriminalisté. "Případ je skutečně velmi rozsáhlý a komplikovaný," vysvětlil Přibyl s tím, že oběti byly na ARO přivezeny po úrazech a náročných operacích. V takové situaci bylo nadměrné krvácení normální.

Překvapující je, že po ukončení pracovního poměru s nemocnicí v Havlíčkově Brodě byl pachatel přijat na pár týdnů do nemocnice v Jihlavě. Tuto okolnost vysvětlil hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil tím, že zákon neumožňuje, aby se zaměstnavatel na potenciální zaměstnance informoval dopředu u předchozí firmy. "To je v právním řádu pokládáno za diskriminační," poznamenal.

Pachatel lituje jen toho, že ho chytli

Vyšetřovatel Milan Jušta uvedl, že pachatel se k činu doznal. "Jedná se o velmi inteligentního člověka, který využíval svých vědomostí a podával lék v mírách, ve kterých byla jeho přítomnost velmi těžce odhalitelná," řekl Jušta. Vrah prý lituje jen toho, že byl dopaden.

To, co stálo za pachatelovými činy, není zatím jasné. "Motivace zůstává v šetření, protože jeho vyjádření jsou nevěrohodná, jsme si ale jistí, že to nemá nic společného s eutanazií, jedná se o úmyslné vraždy," upřesnil Jušta.

Personál nemocnice většinou mlčí

Zdravotníci z anesteziologicko - resuscitačního oddělení brodské nemocnice byli v neděli na slovo skoupí. Dveře oddělení, ve kterém pracuje celkem 15 lékařů včetně primáře a jeho zástupce, připomínaly nedobytnou pevnost. "Nezlobte se, ale nemůžu vás sem pustit. Nemůžeme s nikým mluvit, ani podávat jakékoliv informace," řekla Právu pouze pracovnice oddělení.

Ani ostatní personál nemocnice se o případu, který právě vyplul na povrch, nechtěl příliš bavit. "Co mám k tomu říct. Toho dotyčného, který údajně zavinil smrt pacientů, jsem neznala. Je to šokující a naprosto nepochopitelné. Bohužel to vrhá stín na dobrou pověst naší nemocnice, vždyť podle průzkumu mezi pacienty patří k nejoblíbenější na Vysočině," posteskla si Právu pracovnice brodské nemocnice, která si nepřála být jmenována.