Hlavní obsah
Trénování čichu po koronaviru, Čich.info Foto: Novinky

Ztráta čichu je předzvěstí mírného covidu-19, zjistil výzkum

Ztráta čichu patří mezi nejznámější příznaky nemoci covid-19, podle mezinárodní studie vydané tento měsíc je ale také předzvěstí příznivého klinického průběhu nemoci u hospitalizovaných pacientů. Na závěry studie poukázala agentura EFE. Výzkum na zhruba 5900 pacientech vedla Univerzita Complutense v Madridu společně s nemocnicemi ve Španělsku, Itálii, Ekvádoru a na Kubě.

Trénování čichu po koronaviru, Čich.info Foto: Novinky
Ztráta čichu je předzvěstí mírného covidu-19, zjistil výzkum

„Je možné, že zahlcení čichového epitelu v nose vyvolává správnou imunitní reakci a zamezuje spouštění cytokinových bouří," uvedl jeden z autorů studie Jesús Porta Etessam, primář neurologického oddělení madridské fakultní nemocnice San Carlos.

Cytokinová bouře neboli nepřiměřená reakce imunity na nemoc je podle vědců jednou z příčin, která vede ke zhoršení stavu, či dokonce až k úmrtí pacientů s nemocí covid-19.

Podle autorů studie může výsledek sloužit k vypracování nových postupů při hodnocení vážnosti stavu pacientů a určovaní terapie. „Mohli bychom například vypracovat indexy rizika komplikací, což je zajímavé při pozorování, léčení či rozhodování o propuštění pacientů," uvedl Porta Etessam.

Podle výsledků výzkumu se ztráta čichu častěji projevuje u žen, lidí mladších 65 let a pacientů, již mají některé další nemoci, například rakovinu či onemocnění srdce, plic nebo ledvin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků