Hlavní obsah
Areál Nemocnice na Bulovce Foto: Petr Horník, Právo

Vídeň, Budapešť, Brno, Praha. Kde všude Američanka s Ekvádorkou trousily virus

Jednadvacetileté studentky nakažené koronavirem, které jsou hospitalizované v pražské Nemocnici na Bulovce, předtím podle všeho projely velkou část střední Evropy i Česka. Američanka s Ekvádorkou letěly nejprve z Milána, kde obě studují, do Vídně, odkud cestovaly přes Budapešť a Brno do Prahy.

Areál Nemocnice na Bulovce Foto: Petr Horník, Právo
Vídeň, Budapešť, Brno, Praha. Kde všude Američanka s Ekvádorkou trousily virus

Jejich první zastávkou v ČR byla moravská metropole. Do Brna dorazily autobusem v pátek večer.

Vedoucí epidemiologického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek uvedla, že ženy přečkaly v Brně noc z pátku na sobotu v ubytování v soukromí formou Airbnb.

Cesta studentek nakažených koronavirem

Foto: Mapy.cz

Tančit prý nebyly

„V souvislosti s tím jsou dva lidé v karanténě, ale nemají žádné příznaky. Kdyby se u nich situace zhoršila, budou kontaktovat lékaře,“ uvedla hygienička. Během pondělka se v Brně šířila fáma, že jistá cizinka trávila noc z pátku na sobotu v jednom známém nočním tanečním klubu. O ničem takovém však nevěděli ani provozovatelé zmiňovaného podniku, ani pracovníci krajské hygienické stanice, kteří pobyt žen v Brně mapovali.

„Podle našich zjištění přicestovaly do Brna až v pozdních večerních hodinách, kdy si také přes úschovnu odebraly klíče od bytu, který si přes systém Airbnb pronajala Američanka ještě se třemi kamarádkami. Tam také strávily noc a následující den odcestovaly všechny do Prahy, kde byla žena z USA s příznaky nemoci vyšetřena a pak hospitalizována v Nemocnici na Bulovce,“ řekla Právu Ciupek.

Ekvádorka byla na přítomnost viru vyšetřena také, první test byl negativní. Pozitivní nález ukázal až druhý test.

Ciupek doplnila, že hygienici nechali vyšetřit všechny, kteří přišli po odjezdu čtveřice s bytem do styku. „Tedy personál, který v bytě po vyspání uklízel, převlékal postele a podobně. Tito lidé bez příznaků nemoci jsou nyní ve čtrnáctidenní domácí karanténě. Vzhledem k pozdnímu příjezdu žen do Brna nepředpokládáme, že by se v noci z pátku na sobotu vyskytovaly jinde než v uvedeném bytě,“ doplnila Ciupek.

Autobusem do Prahy

Z Brna do Prahy ženy odjely v sobotu kolem 10. hodiny dopolední autobusem společnosti RegioJet. Zatím ale není zcela jasné, co dělaly v Praze v sobotu odpoledne. Do pražské nemocnice Motol s podezřením na příznaky koronaviru totiž dorazila Američanka až večer. Z bytu pronajatého přes Airbnb tam odjela taxíkem.

„Přišla ve 22 hodin večer i se svojí kamarádkou, stejně starou ženou z Ekvádoru,“ řekla Právu Pavlína Danková, mluvčí FN Motol v Praze. „Přišly na recepci, kde sestra sedí za sklem, a v jejich okruhu nejméně dva metry nikdo nebyl. Žádný pacient. Když řekly, že přijely z Milána, a seznámily sestru s příznaky, které na sobě cítí, okamžitě jim sestra v recepci dala ochranné roušky a sama si roušku nasadila. Hned je pak odvedla do boxu číslo 5, který byl prázdný. Byly tam tedy samy a čekaly na zdravotnický personál,“ popsala Danková s tím, že sestra to ihned nahlásila zdravotníkům na urgentním příjmu.

Ti si vzali ochranné prostředky, tedy čepici, rukavice, oblek, respirátor, a odebrali dívkám vzorky. „To vše trvalo asi hodinu a pak byly speciální sanitkou odvezeny na infekční kliniku pražské Nemocnice na Bulovce,“ dodala Danková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků