Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Jan Handrejch, Právo

Petříček veze z Portugalska prototyp plicního ventilátoru

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dostal během páteční návštěvy Portugalska prototyp plicního ventilátoru, kterých Česko získá od jedné z portugalských firem darem celkem devět. Informoval o tom Černínský palác. V jihoevropské zemi jednal Petříček s tamním premiérem i šéfem diplomacie a shodli se mimo jiné na tom, že by si země EU měly navzájem uznávat testy na koronavirus.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Jan Handrejch, Právo
Petříček veze z Portugalska prototyp plicního ventilátoru

Plicní ventilátor SYSVent by měl získat certifikaci koncem tohoto měsíce, poté firma daruje Česku dalších osm přístrojů. "Česko zasáhla druhá vlna pandemie velmi tvrdě a firma má svou pobočku v Plzni, proto se rozhodli pro tento symbolický dar. Každá pomoc je v Česku určitě vítána," řekl Petříček.

Šéf české diplomacie s premiérem Antóniem Costou a ministrem zahraničí Augustem Santosem Silvou mluvili například i o tom, jak podpořit vzájemný obchod, který se kvůli koronavirové krizi propadl o pětinu, nebo o dopadech pandemie na turistiku.

"Vzhledem k nákladům na cestování, a to i třeba při návštěvách rodiny, se musíme vážně bavit i o možnosti ulevit při cestování uznáváním antigenních testů. Ty jsou výrazně levnější a já bych byl pro. Můj protějšek je stejného názoru," uvedl Petříček.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků