Hlavní obsah
Očkování vakcínou od AstraZeneky v Bruselu Foto: Johanna Geron, Reuters

Na darknetu se nabízejí vakcíny. Místo nich přijdou kapky do nosu

Na darknetu se objevilo více než tucet nabídek prodeje vakcíny od Pfizeru, AstraZeneky či Moderny. Se zjištěním přišla bezpečnostní společnost Kaspersky. Někteří prodejci nabízejí i neprověřené vakcíny. Průměrná hodnota jedné dávky je na černém trhu dostupná zhruba za 11 tisíc korun.

Očkování vakcínou od AstraZeneky v Bruselu Foto: Johanna Geron, Reuters
Na darknetu se nabízejí vakcíny. Místo nich přijdou kapky do nosu

„Komunikace probíhá na základě šifrovaných aplikací jako Wickr a Telegram. Prodávající požadují, aby transakce probíhaly v kryptoměnách, nejčastěji formou bitcoinu,“ uvedlo analytické oddělení Kaspersky.

Nejlevnější „vakcíny“ jsou dostupné v přepočtu za 5,5 tisíce korun, nejdražší za 26,5 tisíce korun. Prodejci nejčastěji pocházejí z Německa, Francie, Británie a Spojených států.

Prodávající podle analytiků uskuteční mezi 100 až 500 transakcemi, ale není zřejmé, zda se ve všech případech jedná o prodej vakcín. Analýza také nedokázala rozluštit, kolik nabídek je skutečných a v kolika případech se jedná pouze o podvrh.

Profesor Roderic Broadhurst z Australského národní univerzity podobný průzkum uskutečnil už loni v dubnu. Tehdy ho zajímalo, jak se na černých trzích prodává ochranná výbava a „léky“ proti koronaviru. Transakce tehdy odhalil zhruba u dvaceti prodejců na darknetu.

Někteří prodejci k látce mají přístup

Už tehdy podle Broadhursta byly na některých webech k nalezení vakcíny proti covidu-19, ačkoli žádné v tu chvíli ještě neexistovaly. Jedna dávka se tehdy prodávala za v přepočtu 417 tisíc korun.

„V některých případech se jednalo o lahvičky obsahující solný roztok podobný tomu, jaký najdeme v kapkách do nosu,“ řekl Broadhurst Guardianu Australia.

Většina lidí podle něj pouze přijde o peníze, protože dostanou falešnou „vakcínu“. „Nelze ale vyloučit, že mezi hromadou podvodných nabídek bude některá opravdu skutečná s originálním produktem. Malý počet prodejců určitě bude nějak napojen na dodavatele, případě bude mít k vakcíně přístup,“ dodal Broadhurst.

Australská správa léčebného zboží občany varovala, že online vakcíny budou pravděpodobně neúčinné a hlavně nebezpečné. „Zřejmě to budou padělky. Prodejci vás jen okradou o peníze a osobní údaje. Vždy si ověřujte informace z ověřených zdrojů,“ stojí ve vyjádření správy.

Jak funguje darknet

Darknet původně vznikl s ušlechtilou myšlenkou, mělo jít o prostor na internetu bez regulací a státního dohledu. Nejprve tedy sloužil především jako anonymní digitální prostor v zemích, kde panuje na sítích tvrdá cenzura, a k těmto účelům slouží i nyní.

Postupně však darknet začal přitahovat zločince, kteří pod rouškou anonymity mohli prodávat prakticky jakékoliv zboží bez omezení – na internetovém černém trhu tak není problém sehnat drogy, zbraně, léky, padělané dokumenty, škodlivý software či odcizené osobní údaje běžných uživatelů.

K darknetu se lidé mohou připojit prostřednictvím speciálních internetových prohlížečů, jež jsou schopny pracovat přes šifrované sítě a nabízejí konfiguraci komunikačních protokolů a portů.

Jako platidlo zde slouží virtuální mince, nejčastěji bitcoiny, ethereum či monero, díky kterým jsou kupující a prodávající prakticky nevystopovatelní. Ochránci zákona tedy mají jen velmi omezené možnosti, jak obchodování na černém internetovém trhu zarazit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků