Hlavní obsah
Londýn v době koronavirové Foto: Alberto Pezzali, ČTK/AP

Londýnem se šíří nová mutace koronaviru

Hlavním městem Velké Británie se rychle šíří nová mutace koronaviru. Už se objevila u více než tisíce pacientů. Informoval o tom britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, který zároveň pro zasažené oblasti nařídil přísnější restrikce. Odborníci varují před hysterií.

Londýn v době koronavirové Foto: Alberto Pezzali, ČTK/AP
Londýnem se šíří nová mutace koronaviru

„Doposud jsme identifikovali více než tisíc případů,” řekl Hancock ve sněmovně. Podle něj se tato mutace šíří „velmi ostře a exponenciálně”, a to nejen v Londýně, ale i v okolních hrabstvích Kent a Essex.

Britští vědci nyní zjišťují, zda může tato mutace způsobit ještě větší nárůst celkového počtu nakažených v populaci. Podle dostupných informací se jedná o genetickou mutaci v takzvaném spike proteinu, který virus používá pro proniknutí do hostitelské buňky.

„Změny v této části spike proteinu by mohly způsobit, že se virus bude rychleji šířit a bude více nakažlivý,” varovala organizace anglického veřejného zdraví.

Vakcína působí na více částí hrotu

Mutace s-proteinu, tedy hrotu, jímž se koronavirus napojuje na napadenou buňku, vyvolává otázky ohledně účinnosti vakcín, protože všechny, tedy jak ta od Pfizeru/BioNTechu, od Moderny i oxfordská od AstraZeneky, využívají právě tento protein a připravují imunitní systém očkovaného, aby reagoval na virus s tímto proteinem.

Imunitní systém nicméně v důsledku očkování reaguje na různé části s-proteinu. To je důvod, proč jsou zdravotničtí experti nadále přesvědčeni, že vakcíny budou očkované chránit i proti této mutaci.

Dávat pozor, ale nehysterčit

Ředitel zdravotní organizace Wellcome si myslí, že jde o velmi závažné zjištění. „Musíme zakročit, abychom byli před virem napřed,” apeloval.

Někteří lékaři se ale snaží nervozitu uklidnit. Alan McNally, expert z Birminghamské univerzity, varoval před zbytečnou hysterií. „Nevíme, jestli je více přenosný, infekční nebo nebezpečný. Jen na něj musíme dávat pozor,” řekl.

Viry pořád nějak mutují. Prostě to mají v povaze.
James Gallagher, zdravotní expert BBC

Podobně situaci vnímá i expert BBC James Gallagher. „Viry pořád nějak mutují. Prostě to mají v povaze,” vysvětlil. Upozornil, že jenom to, že nová mutace nějak souvisí s nárůstem případů v Londýně, ještě neznamená, že ho přímo způsobuje.

Britské ministerstvo zdravotnictví pro jistotu uvalilo na zasažené oblasti v Londýně přísnější restrikce a o informovalo o nové mutaci Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků