Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Roland Weihrauch, ČTK/AP

Koronavirus najde v těle nejslabší článek a zaútočí, tvrdí německý profesor

Koronavirus je nesmírně všestranný a v těle oběti si vybere nejslabší místo, na které zaútočí, tvrdí německý lékař Klaus Püschel, profesor soudní medicíny a bývalý šéf institutu soudního lékařství univerzitní kliniky v Hamburku-Eppendorfu. Na základě poznatků, k nimž došel během pitvy obětí koronaviru, vysvětluje, proč má nemoc u některých lidí zcela nekomplikovaný průběh a u jiných naopak velmi vážný, až smrtelný.

Ilustrační foto Foto: Roland Weihrauch, ČTK/AP
Koronavirus najde v těle nejslabší článek a zaútočí, tvrdí německý profesor

Podle Püschela pitvy potvrzují, že koronavirová nákaza je fatální pro silné kuřáky s poškozenými plícemi, lidi trpící arteriosklerózou a vysokým krevním tlakem, lidi s velkou nadváhou, nemocné rakovinou a lidi s oslabeným imunitním systémem.

„Nejlepší útočné plochy nachází v nemocných ledvinách dialyzovaných pacientů či v poškozených srdcích,“ popisuje lékař.

Proč ale umírají takzvaně zdraví lidé?

„Tuto otázku jsem si kladl hned u svého prvního případu,“ říká Püschel. Koronavirové nákaze podlehl devětapadesátiletý muž ze severního Německa, povoláním hasič. Neměl žádné zdravotní problémy. Chodil na pravidelné zdravotní prohlídky.

Byl velmi aktivní. Běhal, jezdil na kole, byl v dobré kondici. „Jenže pitva odhalila, že v minulosti prodělal závažné onemocnění, jež mu poškodilo srdce. A koronavirus zaútočil na nejslabší článek v těle,“ uvedl Püschel.

Mnoho dalších lidí podle jeho slov vůbec netuší, že jsou nemocní. „Myslí si, že jsou zdraví, ale hluboko uvnitř jejich těla jsou slabá místa, na která virus může zaútočit,“ dodal.

Při pitvách lékaři získávají informací o ničivé síle koronaviru. Vedle toho, že likviduje plíce, způsobuje i krevní sraženiny, jež páchají stejné škody jako plicní embolie.

Více než 50 procent pacientů mělo oboustrannou trombózu žil dolních končetin a u třetiny pacientů se vyvinula smrtelná plicní embolie.

V praxi to znamená, že pacientům s covidem se častěji podávají medikamenty na ředění krve. Výsledkem je potom méně úmrtí na JIP.

Plíce poničené koronavirem jsou ztvrdlé a těžké. „Běžně váží 300 až 400 gramů, poničené koronavirem až dva kilogramy. Tkáň je tak ztuhlá, ale přitom křehká. Stačí se jí lehce dotknout a jakoby se drolí,“ popisuje lékař.

Pokud nastane poškození plicní tkáně a průdušek, mohou se tam snáze usadit další virové zárodky, v tom případě se mluví o superinfekcích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků