Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Uncredited, ČTK/AP

Koronavirus hlásí už i Rakousko, Chorvatsko a Švýcarsko

Rakousko má první případy nakažení novým typem koronaviru. U dvou lidí hospitalizovaných v Innsbrucku to potvrdily opakované testy. Informoval o tom tyrolský zemský hejtman Güther Platter. První potvrzený případ nakažení novým koronavirem oznámilo v úterý také Chorvatsko. Podle tamní vlády je se jedná o mladíka ze Záhřebu, který se vrátil z Milána. Jako zatím poslední v úterý oznámilo výskyt nákazy koronavirem na svém území Švýcarsko.

Ilustrační foto. Foto: Uncredited, ČTK/AP
Koronavirus hlásí už i Rakousko, Chorvatsko a Švýcarsko

Pacienti, kteří jsou v karanténě v rakouské nemocnici, pocházejí z Lombardie na severu Itálie, odkud se před časem vrátili. Dlouhodobě ale žijí v Innsbrucku. Oběma je 24 let. Nyní mají lehkou horečku.

Podle Plattera potvrdila přítomnost viru první i druhá série testů.Pár pochází z okolí Bergama, které leží v severoitalském regionu Lombardie, jenž je koronavirem nejvíce zasažený. Žena pracuje v Innsbrucku v jednom z hotelů jako recepční.

Minulý týden se svým partnerem navštívila Bergamo, pak se vrátili do Innsbrucku. Úřady hotel uzavřely: nikdo nesmí dovnitř nebo ven z budovy, dokud se nepodaří zjistit, kdo všechno byl s nakaženou recepční v kontaktu.

Nouzová opatření

Tyrolsko, které sousedí se severní Itálií, kde se koronavirus šíří, nyní v innsbrucké nemocnici zřídí zvláštní ambulanci, která bude přijímat lidi podezřelé z nakažení koronavirem.

Podezření na nákazu v úterý ohlásila také spolková země Horní Rakousy, která hraničí s Jihočeským krajem. Pětapadesátiletý muž se po návratu z Itálie dostavil s příznaky podobnými chřipce do nemocnice v Linci, testy ale ukázaly, že koronavirem nakažený není. Podezření na koronavirus ohlásilo také Vorarlbersko.

Případů nákazy novým koronavirem v Evropě přibývá. Itálie hlásí už skoro 300 případů, několik lidí už nemoci podlehlo. Karanténa, dopravní omezení a uzavírky se na severu země dotkly 15 milionů lidí.

Prvním nakaženým koronavirem ve Švýcarsku je 70letý muž z Ticina. Podle šéfa tamního Spolkového úřadu pro zdraví Pascala Struplera je nemocným 70letý muž z nejjižnějšího švýcarského kantonu Ticino. Nakazil se zřejmě 15. února v italském Milánu. Zda se nakazili i příbuzní tohoto muže, nedokázal nyní Strupler říct, jsou ale v karanténě. "Roste pravděpodobnost, že ve Švýcarsku budou další případy," upozornil na tiskové konferenci.

Tři případy nákazy zaznamenali také ve Španělsku. Ojedinělý výskyt nemoci hlásí i další evropské země včetně Německa. V Česku zatím výskyt koronaviru prokázán nebyl.

Celkem už se novým koronavirem 2019-nCoV, který se na konci loňského roku začal šířit v Číně, nakazilo přes 80 tisíc lidí a na 2600 mu podlehlo. Kromě Itálie jsou hlavními ohnisky nákazy mimo pevninskou Čínu Jižní Korea a Írán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků