Hlavní obsah
Testování na koronavirus Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Kde se lidé nejčastěji nakazí? Ve školách nebo v zařízeních sociálních služeb

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se nejvíce lidí nakazilo ve zdravotních zařízeních, zařízeních sociálních služeb a ve školách. Právě tam také evidují hygienici nejvíce ohnisek nákazy. Naopak v ubytovacích službách, obchodech či lázeňských službách neevidují žádné.

Testování na koronavirus Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Kde se lidé nejčastěji nakazí? Ve školách nebo v zařízeních sociálních služeb

„Nejvíce pozitivních případů se vyskytuje ve zdravotních zařízeních, zařízeních sociálních služeb a ve školách,“ sdělila Rážová na páteční tiskové konferenci.

Hygienici evidují celkově od začátku roku do 28. ledna 274 ohnisek, při kterých bylo potvrzeno 7688 nakažených lidí. U většiny nakažených tak není jasné, kde se nakazili.

Nejvíce ohnisek (116) se objevilo ve školách, kde bylo potvrzených 631 nakažených a v zařízeních sociálních služeb (106) s 4345 nakaženými. Devatenáct ohnisek vzniklo i ve zdravotnických zařízeních, kde se nakazilo koronavirem 1209 lidí. V zaměstnání se nakazilo 609 lidí, hygienici evidují 14 ohnisek.

Žádné ohnisko v ubytovacích službách 

Naopak žádné clustry nebyly evidovány v lednu v oblasti ubytovacích služeb, které jsou částečně otevřené, a ani v obchodech. Vláda přitom ve čtvrtek zpřísnila opatření hlavně v oblasti ubytovacích služeb, omezila také vleky a zrušila výjimku pro prodej na trzích.

Od začátku ledna se nakazilo pak v ČR přes 240 tisíc lidí. V Česku přitom již od 27. prosince platí pátý stupeň protiepidemického systému PES, zavřená je většina obchodů, služeb, otevřené nejsou restaurace. Do škol chodí žáci 1. a 2. tříd základních škol, otevřené jsou ještě speciální a mateřské školy.

Čísla ale přes přísná opatření začala tento týden stagnovat, jak několikrát sdělil minstr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Důvodem je zřejmě to, že se vir rychleji šíří, a tak nynější opatření už nestačí.

Mutace až o 70 procent nakažlivější 

Denní nárůsty jsou stále vysoké a do nemocnic kvůli onemocnění navíc i nadále přichází 400 až 450 lidí denně. Za poslední dva týdny se nákaza koronavirem prokázala u téměř 17 tisíc lidí v rizikové skupině nad 65 let. Dá se tedy předpokládat, že zátěž nemocnic bude klesat pomalu.

Riziková je podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška výskyt britské mutace, která může být podle něj nakažlivější o 40 až 70 procent. Mutace se navíc potvrdila již v sedmi krajích.

Zmírnění opatření, která navíc vláda ve čtvrtek ještě zpřísnila, podmiňuje Blatný právě poklesem v počtu hospitalizovaných ke 3000.

K tomu by podle Duška při nejoptimističtějším scénáři mohlo dojít za dva až tři týdny. „Na tento vývoj to ale nevypadá,“ sdělil v pátek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků