Hlavní obsah
Virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19 je vysoce nakažlivý. Zdravotnický personál proto musí používat ochranné pomůcky. Foto: Kim Jong-un, ČTK/AP

Jako by se mi otevíral každý pór na těle. Brit popsal svůj boj s koronavirem

Když 74letý Brit David Abel s manželkou vstupoval na palubu japonské výletní lodi Diamond Princess, netušil, že se luxusní plavba změní ve strastiplnou odyseu, ze které se ještě nevrátil. Na lodi totiž propukla epidemie nového koronviru, úřady na ni uvalily karanténu a Abel se nakazil. Listu Daily Mail popsal, jak se člověk cítí, když jeho tělo bojuje s komplikovanou formou nemoci Covid-19.

Virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19 je vysoce nakažlivý. Zdravotnický personál proto musí používat ochranné pomůcky. Foto: Kim Jong-un, ČTK/AP
Jako by se mi otevíral každý pór na těle. Brit popsal svůj boj s koronavirem

„Před nemocnicí se mi udělalo zle. Cítil jsem se podivně a téměř omdlel. Bylo to jako by se otevřel každý pór v mém těle. Do pokoje mě dovezli v kolečkovém křesle,“ vzpomíná Abel na okamžiky, kdy jej sanitka po vylodění přivezla před nemocnici v Jokohamě.

Thursday 20th February. Thinking of all the Brits flying to UK tomorrow. Here I am having given 10 files of blood, ECG (EKG) and radiogram

Zveřejnil(a) David Abel dne Středa 19. února 2020

Dovolená postaršího páru z hrabství Northamptonshire se ale změnila ve zlý sen mnohem dřív. Na začátku února, kdy Diamond Princess s 3700 lidmi z 50 zemí světa na palubě po zastávkách na Tchajwanu a ve Vietnamu připlula do přístavu v japonské Jokohamě. Podezření na biologické ohrožení se objevilo, když byl jeden z pasažérů, který už loď opustil, v Hongkongu testován pozitivně na koronavirus.

Loď Diamond Princess

Foto: Yuta Omori, ČTK/AP

Obavy se potvrdily 5. února, kdy nařízené testy nákazu prokázaly u deseti lidí na palubě. Následovala dvoutýdenní karanténa, která ale z lodi udělala past a živnou půdu pro další šíření viru.

Diamond Princess se s více než 600 nakaženými stala největším ohniskem současné epidemie mimo pevninskou Čínu. Dva cestující z Japonska – 87letý muž a 84letá žena, ve čtvrtek nemoci Covid-19 podlehli. Také kvůli lavinovitému šíření nemoci se japonské úřady tento týden rozhodly lidi z karantény evakuovat. Vyklízení lodi by mělo trvat do pátku.

Autobus přepravující pasažéry z lodi Diamond Princess

Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

Za jak dlouho by se mohli dostat domů Abelovi, není jasné. Nakažený 74letý Brit totiž ještě zdaleka nemá vyhráno. Boj s virem komplikuje vysoký věk i fakt, že trpí cukrovkou. Spadá tedy do kategorie pacientů, jež chorobě Covid-19 nejčastěji podléhají. Typicky poté, co se nemoc rozvine do komplikovaného zápalu plic.

Abelovi jsou ale pozitivně naladěni. Péči v japonské nemocnici si pochvalují a blízkým vzkazují, že se brzy vrátí domů. „Před několika hodinami nás v sanitce přivezli do útulné nemocnice. Celou dobu nás vezli se zapnutými houkačkami. Lékaři a sestry jsou tu skvělí. Uvidíme se dřív, než se nadějete,“ napsal Abel na Facebooku když se mu po podání léků udělalo lépe.

Domů se ale budou spolu s manželkou moci vrátit jen v případě, že nenastanou komplikace a výsledky testů budou opakovaně negativní.

Kašlal jsem tak, že jsem myslel, že umřu

Komplikace mohou nastat i u mnohem mladších pacientů než je David Abel. Jedenadvacetiletý student, který se z nákazy novým koronavirem uzdravil a mluvil s novináři pod podmínkou anonymity, popisoval, že „kašlal tak, že si myslel, že umírá“.

První příznaky na sobě mladík z Wu-chanu pozoroval 21. ledna, kdy byl večer natolik unavený, že ani nedojedl večeři. Druhý den se vydal do nemocnice, když ale viděl až čtyřhodinové fronty, které se tam tvoří, rozhodl se raději marodit doma.

„Trpěl jsem horečkami a bolestí, jež svírala každý kousek mého těla. Kašlal jsem jako kdybych měl každou chvíli zemřít,“ svěřil se mladý muž pod pseudonymem Tiger Ye agentuře Bloomberg. Když se mu po čtyřech dnech udělalo ještě hůř, vrátil se do nemocnice, kde mu pouze potvrdili zápal plic, dalšího ošetření se ale nedočkal s vysvětlením s tím, že kapacitu nemocnice potřebují pro závažnější případy.

Ye měl štěstí. Uzdravil se bez pomoci zdravotníků. Na rozdíl od tisíců dalších lidí. Celkem už se novým koronavirem nakazilo více než 70 tisíc lidí a přes 2 tisíce nemoci podlehlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků