Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Britové za týden naočkovali téměř 138 tisíc lidí

Týden po zahájení vakcinace stihla Británie očkovat téměř 138 tisíc lidí, citovala televize Sky ministra pro dohled nad vývojem vakcín Nadhima Zahawiho. Epidemická situace se však v zemi zhoršuje, Londýn a jeho okolí vstoupily do nejvyšší kategorie restrikcí.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Britové za týden naočkovali téměř 138 tisíc lidí

„Tohle číslo se samozřejmě bude zvyšovat, ale jedná se o dobrý začátek očkovacího programu,“ napsal Zahawi na Twitter. Vakcinace nejvíce lidí (108 tisíc) proběhla v Anglii, následuje Skotsko (18 tisíc), Wales (8 tisíc) a Severní Irsko (4 tisíce).

Podle studie Národního kontrolního úřadu (NAO) bude muset britská vláda na výrobu, nákup a distribuci vakcíny vynaložit až 12 miliard liber (348 miliard Kč) z veřejných prostředků, aby mohla naočkovat všechny obyvatele země. Náklady by ale mohly být podle NAO i vyšší, v částce totiž nejsou započítané žádné budoucí očkovací programy.

Britská vláda zatím uzavřela smlouvy o dodávce 40 milionů dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Vakcínu, která se podává ve dvou dávkách, tak bude moci dostat 20 milionů lidí, tedy necelá třetina obyvatel Británie. Vláda má smlouvy i se šesti dalšími farmaceutickými firmami, jejichž vakcíny ale zatím nebyly pro nouzové podání schváleny.

Británie je jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě. S covidem-19 zemřelo už 64 908 lidí. Donedávna to byla nejvyšší bilance mrtvých v Evropě, v sobotu ji ovšem překonala Itálie.

Epidemická situace se nyní stejně jako v řadě dalších evropských zemí zhoršuje. Dnes se do nejvyšší ze tří kategorií kroků proti šíření koronaviru přesunulo hlavní město Londýn a část jeho okolí. Opět se zavřely hospody, kina či divadla. Obchody zůstávají otevřené, ministr zdravotnictví Matt Hancock ale vyzval, aby obyvatelé nejezdili do centra města na předvánoční nákupy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků