Hlavní obsah
 

Občané roušky nepotřebují, nesedejte na lep spekulantům, varuje Babiš

Ředitelé nemocnic se v úterý ve Fakultní nemocnici v Motole sešli na jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a zástupci ministerstva zdravotnictví kvůli šíření koronaviru. Babiš na následné tiskové konferenci mimo jiné varoval před nákupy předražených roušek a respirátorů.

 
Občané roušky nepotřebují, nesedejte na lep spekulantům, varuje Babiš

Jako největší problém se na jednání řešila „disponibilita ústenek a roušek” pro lékaře a zdravotnický personál. Nemocnice měly specifikovat své zásoby a potřeby a výrobci by měli upřesnit své možnosti dodávek.

Podle Babiše by lidé neměli sedat na lep spekulantům, kteří se snaží na prodeji roušek a respirátorů vydělat a nabízejí je za přemrštěné ceny.

„Máme tisíce lékařů, zubařů a lékárníků,“ pustil se premiér do výčtu osob, pro něž je potřeba zajistit ochranné prostředky.

„Je tady plno spekulantů, já bych poprosil lidi, ty roušky a respirátory potřebují lékaři, zubaři, nemocnice. Občané to nepotřebujou. Je tady plno spekulantů, kteří ho zneužívají,“ řekl premiér.

Šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík v této souvislosti uvedl, že jen jeho nemocnice potřebuje denně 3000 roušek. Požádal proto občany, aby ochranné prostředky bezhlavě neskupovali.

„Potřebujeme 100 000 roušek měsíčně a minimální čtyřměsíční zásoba dělá 400 000 roušek,“ dodal ředitel nemocnice. Ludvík rovněž uvedl, že momentálně má k dispozici 2283 respirátorů třídy 3. „Denně bych jich měl potřebovat tisíc,“ dodal s poukazem na teorii.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že po dohodě s výrobcem oznámil, že v případě potřeby by byl poskytnut k léčbě koronaviru i experimentální lék remdesivir, jehož účinnost se testuje.

V České republice je prozatím pět potvrzených případů a další čtyři desítky lidí čekají na výsledky testů. Čtyři nakažení jsou v izolaci v pražské Nemocnici na Bulovce a jedna žena v Ústí nad Labem.

Onemocnění má u nich podle lékařů lehký průběh a hygienikům se podařilo zmapovat i jejich kontakty, kterým byla uložena domácí karanténa.

Ve světě počty nakažených dále rostou.

Babiš potvrdil, že stát bude kompenzovat pořadatelům ztráty za zrušené akce. „Počítáme s tím, že stát bude kompenzovat tyhle ztráty,“ uvedl Babiš v souvislosti se zrušeným závodem světového poháru v biatlonu v Novém městě na Moravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků