Hlavní obsah
Příprava za účasti starosty města Petra Hájka a pracovníků DDM na slavnostní otevření nové lezecké stěny. Foto: Stanislava Dvořáková

Znáte rizika vysokého krevního tlaku?

Hypertenze neboli zvýšený krevní tlak

Příprava za účasti starosty města Petra Hájka a pracovníků DDM na slavnostní otevření nové lezecké stěny. Foto: Stanislava Dvořáková
Znáte rizika vysokého krevního tlaku?

Hypertenze neboli zvýšený krevní tlak patří mezi nemoci, které "nebolí". Je však častou příčinou vážných zdravotních problémů, pokud se neléčí. Nejčastějšími komplikacemi hypertenze jsou cévní mozková příhoda, ischemická choroba srdeční (ICHS), selhávání levé komory srdeční a selhávání ledvin. Každý pátý občan České republiky trpí vysokým krevním tlakem, proto jistě není na škodu dozvědět se o této nemoci více.

Ke správné terapii velmi často chybí motivace. Pacienti často upřednostňují okamžité zisky před zisky v budoucnosti. Pokud např. pacient užívá lék na hypertenzi a nedělá mu dobře, lékař někdy terapii k radosti pacienta ukončí, než aby probral s pacientem jiné možnosti. Pacient je vcelku spokojen a lékaře všude vychvaluje, protože už nemusí užívat prášky, po kterých má např. zácpu a navíc "hypertenze přece nebolí". Ovšem už mu jaksi nedochází, že na komplikace hypertenze může i zemřít, i když třeba až za deset let, o to je hypertenze zákeřnější.

Je pozdě měnit životní styl pod vlivem prvního infarktu. Začít něco dělat se svou nadváhou, přestat kouřit, hýbat se, nestresovat se by se mělo již v době, kdy se cítíme silní a zdraví. V této fázi života se však většina z nás svou budoucností - svým zdravím - nezabývá. Žije se rychle a žije se teď.


Hypertenze je velice častý zdravotní problém, zhruba 20 % dospělé populace trpí hypertenzí. Jen asi třetině Čechů, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak, se podaří nadměrné hodnoty snížit na požadovaný limit 140/90. Vysokým krevním tlakem trpí téměř dvě pětiny Čechů, třetina z nich o svém onemocnění navíc nemá ani tušení. Hypertenze totiž nemá průvodní příznaky.

30 % nemocných je léčeno neúčinně. Větší pozornost svému stavu věnují ženy, které se častěji snaží se svým vysokým krevním tlakem bojovat. Zvyšuje se ale riziko srdečních a cévních onemocnění, tedy infarktu a mozkové příhody. Na jejich následky umírá každý druhý Čech. Úmrtnost v České republice tak dvakrát překračuje evropský průměr.


Neradi užíváte léky? Nebo je dokonce odmítáte užívat? Nefarmakologická opatření mohou zlepšit účinnost farmakologické terapie a někdy mohou i pomoci v postupném vysazení léků. Tato opatření mají navíc i další výhodu: mají málo nežádoucích účinků, popř. žádné. Obecně snižují riziko kardiovaskulárních chorob a pokud se začne s prevencí včas, mohou být i prevencí vzniku hypertenze u lidí, kteří mají dědičné sklony k hypertenzi.

 Je velice důležité spolupracovat s lékařem a rozumně a dobře naplánovat terapii hypertenze. Nefarmakologická opatření by se měla stát součástí zdravého životního stylu, což pro některé lidi nebývá často populární. Ale i tak by lékař mohl pomoci postupným ovlivňováním a přeměnou nezdravého životního stylu v aktivní zdravý způsob života.

 Řada studií prokázala, že důležitou roli při vzniku a udržování vysokého tlaku hrají stravovací návyky. Jednoduché dietní změny vedoucí k redukci váhy často postačují k srovnání krevního tlaku do normy.

 Pokud jste po přečtení tohoto článku zatoužili po dalších informacích, otevřete si na www,zdravcentra.cz v sekci A-Z pacienta oddíl Hypertenze.  Čeká tam na vás nabídka 11 článků pojednávajících o hypertenzi mnohem podrobněji !

Ing. Vladimír Petr

Green Planet, a.s.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků