Hlavní obsah
Protonové centrum

Výskyt rakoviny prostaty stoupá s věkem. Hlídejte si hladinu PSA

Rakovina prostaty je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Ročně více než 7 000 českých mužů začne hledat řešení, jak s nemocí bojovat a jak ji porazit. Většinu mužů přitom lze vyléčit, pokud je onemocnění zjištěno včas. A protože způsobů léčby je několik, je kvalita života po léčbě pojmem, o který by se měl každý muž zajímat také.

Protonové centrum
Výskyt rakoviny prostaty stoupá s věkem. Hlídejte si hladinu PSA

Muži o svém zdraví příliš nemluví. K lékaři se vypraví většinou až ve chvíli, kdy své potíže nemohou dále přehlížet. Přitom je poměrně snadné rakovinu prostaty díky vyšetření krve na PSA odhalit. Moderní diagnostické metody jsou schopné odhalit výskyt nádoru dříve, než dojde k jeho rozšíření. „Pro diagnostiku rakoviny prostaty je základem stanovení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA), což je enzym produkovaný buňkami prostaty. Koncentrace prostatického specifického antigenu v krvi je jedním z ukazatelů rakoviny prostaty," uvádí základní důvody pro vyšetření PSA primář Protonového centra, MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D.

Účinná a šetrná léčba

Cílem moderní onkologické léčby je zajistit pacientům maximální šanci na vyléčení, a to při minimalizaci vedlejších účinků. A toho se velmi dobře daří dosahovat pomocí protonové léčby. Jejím největším benefitem je možnost přesně ozářit požadovanou oblast. Díky moderní technologii a zkušenostem lékařů Protonového centra se zvyšují šance na celkovou úspěšnost léčby a udržení kvality života pacientů po léčbě. Protonová léčba je ze zákona hrazena zdravotními pojišťovnami a je tak dostupná všem pacientům z České republiky.

„Naším úkolem není pouze vyléčit pacienta, ale také zajistit, aby kvalita jeho života byla, pokud možno, stejná jako před nemocí. Proto jsme se zaměřili na to, aby muži po rakovině prostaty byli sexuálně aktivní, aby netrpěli impotencí a inkontinencí a aby byla léčba krátká, účinná a bezbolestná," doplňuje primář Kubeš.

primář MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D.

Protonovou terapií dnes můžeme úspěšně vyléčit až 99 % pacientů s karcinomem prostaty nízkého rizika. Ve srovnání s operací protonová léčba významně snižuje riziko vzniku impotence a riziko vzniku inkontinence, tedy úniku moči, které je při protonové léčbě karcinomu prostaty časného stadia minimalizováno na 1 %. „Nespornou výhodou protonové léčby je podstatně nižší časová náročnost pro pacienty. Protonová léčba je ambulantní a trvá pouze pět dní u časného stadia karcinomu prostaty, a 21 dní u pokročilého stadia,” uzavírá primář Kubeš.

Ozařovací místnost

Mít pocity jistoty, bezpečí a komfortu

Pacienti, kteří nádorové onemocnění prostaty řeší, mohou Protonové centrum (PTC) kontaktovat kdykoli sami bez doporučení lékaře. Vstřícný přístup a vlídná komunikace s pacienty jsou zde prioritou. Každý pacient dostane k dispozici osobního koordinátora, který mu zodpoví jeho dotazy a pomůže naplánovat všechna vyšetření a konzultace u lékaře. Dalším krokem, kterým se PTC k pacientům přiblíží, je spuštění virtuální ambulance na konci ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků