Hlavní obsah
Rosení v meziprostoru izolačních skel

Předcházíme a řešíme rosení plastových oken

Rosení skel plastových oken je poměrně častý jev, se kterým se setkávají všichni výrobci oken. Pokud výrobce použil správné materiály, chybu je třeba téměř vždy hledat v konkrétní místnosti, bytě, domu či v samotném majiteli a jeho způsobu zacházení.

Rosení v meziprostoru izolačních skel
Předcházíme a řešíme rosení plastových oken

 Co je rosení, co může způsobit a jak předejít nepříjemným následkům?

 Rosení v meziprostoru izolačních skel

Pokud dochází k rosení v meziprostoru izolačních skel, jedná se o netěsnost, kdy do zmíněného meziprostoru izolačních skel vzniká nežádoucí vlhkost a následně na stěnách skel kondenzuje. V takovém případě je sklo potřeba vyměnit a zákazníkovi je tato výměna v záruční době pochopitelně umožněna bezplatně.

 Rosení z vnější strany izolačních skel

V případě, že je vlhkost venkovního ovzduší vysoká a jeho teplota je zároveň vyšší než teplota skla, dochází k poměrně obvyklému jevu, a to rosení skel zvenčí.

 Rosení z vnitřní strany izolačních skel

Nejčastěji dochází u plastových oken k rosení skel uvnitř místnosti, příčinou je pochopitelně i v tomto případě kondenzace vodních par na stěnách skel. Voda ze stěn následně stéká přinejmenším na vnitřní parapet a důsledkem toho bývá v lepším případě vlhnutí stěn v okolí okna, v tom horším nepříjemné plísně nebo ještě nepříjemnější opadávání malby a omítky. Podobné jevy je na místě očekávat nejvíce v chladných či přímo mrazivých obdobích. Plastová okna nebo dveře se zvenku ochlazují a zevnitř na ně působí rozdílné vlivy z různých místností. Zmíněná vyšší vlhkost bývá v bytech a domech způsobována všelijakou lidskou činností, de facto i jejich pouhou přítomností, ale také vařením, žehlením, zaléváním květin ale i něco tak běžného, jako jsou například dlouhé záclony a hluboké parapety překrývající topidlo.

 Jak rosení plastových oken zabránit?

V první řadě je důležité naučit se správně větrat. Základní chybou a také častým „trendem“ v domácnostech v oblasti větrání bývá třeba půl dne otevřená „ventilačka“. V tomto případě k výměně vzduchu totiž za určitých podmínek nemusí dojít  vůbec, a navíc ještě většina Vašeho drahocenného tepla uniká do ulic. Mnohem strategičtější a po všech směrech celkově prospěšnější je větrání krátkodobé, zhruba pětiminutové, zato však pěkně naplno a hnedle několikrát za den. Při takovém způsobu větrání se vymění vzduch, ale zároveň nestačí vychladnout stěny. Proto když okno následně zavřeme, vzduch se zpětně ohřeje nejen od topidla, ale i od stěn a není tak třeba místnost zpětně násilně dotápět.

Někdy tedy bohatě postačí prostudovat okolí okna, odstranit tyto potenciální překážky a možná se nestačíte divit, když se ráno probudíte a zjistíte, že už nemusíte nadále zoufat nad rosením, protože jste problém s ním už dávno vyřešili, a to jednoduchým, takřka primitivním a především bezplatným zákrokem.

RD Doksy

Od dubna 2012 společnost BOHEMIA PLAST GROUP s.r.o. zavádí ke všem plastovým oknům podkladový profil PASIV!

Podkladové (podparapetní) profily jsou revolučním řešením opatřené již nalepenou PE pěnovou páskou s přesahem 2 mm nad výšku profilu s izolací 2 - komor pomocí dvou komponentní PU pěny o vysoké objemové hustotě (až 180 kg / m3) !

K čemu je profil PASIV?
•    Zabránění vzniku tepelných mostů na kritických místech pod rámem plastového okna

•    Zabránění kondenzace vodních par a tvorbě plísní
•    Snížení hlukového útlumu na minimum

A navíc k podkladovému profilu NOVINKA letošního podzimu-  sedmikomorový okenní systém- Softline 82.

RD Doksy

Díky vysoké tepelné izolaci, kterou profil dosahuje zvýšením počtu komor a stavební hloubkou 82mm (tloušťka stěn-třída A ), dochází k výraznému snížení tepelných ztrát Vašeho domova. Jedinečný je těsnící systém - díky 3 těsnícím rovinám jste chráněni před hlukem, vlhkem a průvanem. V případě vhodného zasklení izolačním trojsklem lze dosáhnout hodnoty Uw= až 0,67 W/(m2K). Ani design plastových oken nazůstává pozadu, elegantní vzhled lze doplnit povrchovou úpravou v téměř 50 barevných variantách (http://www.bohemiaplast.cz/barevnost/).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků