Hlavní obsah
Řecká gastronomie

Objevte půvabná a méně známá místa Řecka

Řecko a jeho ostrovy, jsou místem, kam každoročně míří miliony turistů, aby tu strávili pár dní volna, užili si slunce, nádherných pláží, průzračného moře, výborného jídla či si prohlédli antická města. Kromě proslulých letovisek tu můžete však najít i klidná místa, kde davy turistů nepotkáte.

Řecká gastronomie
Objevte půvabná a méně známá místa Řecka

Starobylá Attika
Poloostrovní výběžek a rovněž i správní oblast jihovýchodního Řecka při pobřeží Egejského moře, je sídlem hlavního města země a jedné z nejvýznamnějších evropských metropolí vůbec – starobylých Athén. Pestrá krajina táhlých hor, přetínajících území do několika částí, i rozlehlých zelených nížin s lesy, i rajská pobřeží a vyspělá města, kde se snoubí vymoženosti moderní doby s historickými skvosty svědků minulosti. Zde najdete vše na jednom místě. I to, co vytvářelo krásnou i vznešenou řeckou historii – včetně Olympie a Sparty a dalších míst minulosti.

Attika - Ruiny chrámu boha Zea

Přístav Pireus, mnohé památky v okolí Athén, mytické Théby či slavné město Marathón, kde lze spatřit Poseidonův chrám na mysu Sounion, bojiště u Marathónu, Akropolii i Dionýsovo divadlo, ruiny Apollónova chrámu nebo antickou Agoru. Dovolená v těchto místech je kompromisem mezi relaxací na pláži v záři slunce a návštěvou historických památek, které sahají až k počátkům moderní civilizace.
Vydejte se do romantických úzkých uliček starobylých měst a nezapomeňte občas zvednout hlavu. Uvidíte k sobě nalepené bílé domky s množstvím markýz a dřevěných okenic, jenž chrání obyvatele před poledním vedrem. Typickou barvou místních domků je kromě bílé také modrá, symbolizující řeckou vlajku.

Pověstná je místní kuchyně, do níž se řadí celá spousta chutných, a přitom velmi lehkých pokrmů. Na stole najdete pečené ryby, zeleninové saláty, čerstvé sýry, ale i sladké dezerty s ořechy nebo zmrzlinu. Zkuste například grilované kalamáry s česnekovým přelivem a opečenou bagetkou s olivovým olejem a bylinkami, tradičný řecký salát s fetou nebo mussaku, zapečené lilky s mletým masem, či souvlaki (masový špíz).

A až spatříte všechny dech beroucí historické poklady a dosyta se najíte, jistě vám přijde vhod odpočinkové poležení na pláži a koupel v moři. Jedinečná kombinace moře, slunka, bazénů a nekonečných zahrad – to je středisko Kinetta.

Attika - Ruiny chrámu boha Zea

Romantická Evia
Ostrov Evia na první pohled vypadá pevně spojen s pevninou. Od ní je ale oddělen Severním a Jižním Eubojským průlivem s úzkou úžinou Euripos a doprava je zajištěna několika mosty a trajektovou přepravou. Název Evia/Euboia je odvozen od jména nymfy Euboea, jíž unesl Poseidon a věznil ji právě na tomto ostrově. Později se nymfa stala ochránkyní pitné vody v místních kašnách a studních.
Ostrov je perfektním místem také pro ty, kteří rádi poznávají atmosféru měst dýchajících historií. Ostrovem prochází horský hřeben s nejvyšší horou Dirfys, která dosahuje výšky 1 750 m. Pro milovníky turistiky nabízí ostrov pestrou škálu výletů do malebných vesniček a za nejrůznějšími památkami.

Attika - Ruiny chrámu boha Zea

Hlavním městem lokality je už od antiky Chalkida (Chalkis), což v překladu znamená „bohaté na dobytek“. Dávnou dobu rozkvětu zažilo toto město již v roce 490 př.n.l. a nyní je z něj moderní místo, které však ještě není zcela zaplněno turisty. Pro bližší seznámení s řeckou tradicí, můžete navštívit nedaleké muzeum řeckého folkloru, dějiny zase přiblíží archeologické muzeum, vykopávky s ruinami amfiteátru či pozůstatky římského osídlení. Za pozornost rovněž stojí návštěva klášterů Oisose Davida, Galataki a Hrsoyalantou. Při návštěvě klášterů, jichž se na ostrově nachází velké množství, byste vždy měli počítat s vhodným oblečením – dlouhá sukně a zakrytá ramena u žen a dlouhé kalhoty u mužů.

Dalším historickým městem je Eretria, ležící na jihozápadě ostrova. Odpočinek a sportovní vyžití nabízí pláž Malakonta Beach a ve výšce za ní setyčí hora Kastelli. V Kimi, jednom z nejstarších měst ostrova, můžete navštívit muzeum folkloru. A ve městě Ediposos jsou již od nepaměti zprovozněny lázně, proslulé léčivými koupelemi.

Rajský Leros
Ve smaragdové modři Egejského moře, mezi ostrovy Patmos a KalymosDodekanského souostroví, leží turisty zatím neobjevený malý ráj. Tady, daleko od hlučných měst a stresujícího života, a ještě dále od přeplněných turistických oblastí, najdete skvělé místo k odpočinku a relaxaci, pohostinné prostředí i nesčetné pláže.

Attika - Ruiny chrámu boha Zea

Ale neočekávejte, že na Lerosu je podobný cestovní ruch, jako například na ostrovech Zakynthos či Korfu. Leros je oázou klidu a je stvořen především pro odpočinek a relaxaci. Naproti tomu na tomto ostrově žije a pracuje nepoměrně více Řeků, nežli na dalších ostrovech a proto je tu živo i mimo sezónu. Najdete zde mnoho obchodů, restaurací, rybí taverny, pekárny a cukrárny s tradičními Lerian sladkostmi, kavárny, bary i kluby. Děti se mohou pobavit v zábavních parcích a milovníci sportu uvítají potápěčská centra, fotbalové stadionyči basketbalová hřiště. Leros je rovněž pro svou členitost a rozmanitost ideální pro pěší turistiku, avšak můžete si zde vypůjčit i koloběžky, auta či loď.

Nejdůležitějším městem ostrovaje Agia Marina, které je současně jeho hlavním městem a významným přístavem. Městečko leží na svahu kopce a je složeno z bílých domů, neoklasických budov a úzkých uliček a je spojeno s dalšími dvěma vesnicemi, Platanos a Panteli. Jeho hranice sahají od pobřeží až vzhůru do kopce, jehož vrcholu dominují pozůstatky byzantského hradu. Velký význam pro ostrov měl příchod rytířů z řádu sv. Jana ve 14. století. Do současnosti se dochovaly i obvodové městské hradby a kostel Panny Marie.

Attika - Ruiny chrámu boha Zea

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků