Hlavní obsah
Hotelové restaurace jsou špičkové podniky s výbornou kuchyní.

Na oběd do hotelové restaurace: Víme, kam zajet!

Myslíte si, že na oběd se chodí do restaurace, přespat do hotelu a ne jinak? Škoda – přicházíte o nečekané zážitky, které nabízejí hotelové restaurace. Podceňované podniky musely překonat nedůvěru hostů, navyklých striktně oddělovat restauraci a hotel, a tak zahájily frontální útok.

Hotelové restaurace jsou špičkové podniky s výbornou kuchyní.
Na oběd do hotelové restaurace: Víme, kam zajet!

Hotelové restaurace s „bystrým“ manažerem na to už přišly už dávno: Základ jsou kvalitní ingredience, tradiční receptury a zkušení a pro věc zapálení kuchaři. Do řady hotelových restaurací si tak dnes lze zajít už nejen na poctivé české hotovky v době oběda, ale i večer na zážitkovou gastronomii a degustaci výtvorů špičkových odborníků. A polední menu už častokrát najdete i vyvěšené na internetu.

Restauraci dělá kuchař

Taktika, která často zabírá, je v českém prostředí poněkud jiná, než jinde v Evropě: „Klasická česká jídla jako svíčková, rajská nebo domácí knedlíky jsou poměrně náročná na přípravu. Čechům se doma nechtějí vyvařovat. To je pak příležitost pro nás,“ přiznává šéfkuchař z jednoho pražského hotelu „Vyhlášená svíčková vám udělá větší službu než nákladná inzertní kampaň.“

„Na rozdíl od běžných restaurací začínáme v naší kuchyni s přípravou oběda už hned ráno, jakmile vydáme hostům snídani. Máme tak spoustu času to udělat všechno poctivě, z pravých ingrediencí a tradičních receptur. Ke zrychlení přípravy nemusíme používat polotovary a náhražky. Není důvod něco „šidit“. „Pokud si chceme z náhodného kolemjdoucího udělat stálého hosta, nesmí mu na stůl přijít špatné jídlo vyrobené z polotovarů a dochucené chemií,“ říká k tomu dál.

Kam na kvalitní českou klasiku?

Tento věčný problém se snaží zájemcům pomoct vyřešit projekt s názvem „Czech Specials“ pod patronátem agentury Czech Tourism. Vybrané české hotely a restaurace nabízejí svým hostům národní a regionální speciality typické pro danou oblast. Připravované jsou podle přísně hlídaných postupů a z vhodných ingrediencí – např. smažené švestky ve Slezsku, pstruh na Třeboňsku a svíčkovou, pečenou kachnu a koprovou omáčku jako národní jídla po celé republice.

Pokud chcete vědět, co dobrého připravují zrovna u vás, navštivte stránky www.czechspecials.cz, kde je jak přehled jídel, tak vybraných restaurací. Logo Czech Specials na dveřích hospůdky nebo restaurace značí, že na talíř dostanete jídlo připravené tradičním způsobem z domácích surovin bez přidání chemických dochucovadel.

Nad většinou pokrmů se hostům sbíhají sliny.

I manažeři hotelů si uvědomují, že dobrý šéfkuchař je pro hotelový restaurant základ. „V běžných restauracích a hospůdkách se osazenstvo kuchyně mění z finančních důvodů poměrně často,“ vysvětluje ředitel hotelového řetězce. „Ne tak ale v našich hotelech. Kuchaři díky tomu mají více času věnovat se dlouhodobému zkvalitňování menu a mají s přípravou jídel podle tradičních receptur větší zkušenosti. Kvalita jídel si tak dlouhodobě udržuje vysoký standard,“ dodává. Správný manažer hotelu si tedy svého šéfkuchaře pořádně hýčká.

Hotelové restaurace: Poctivé jídlo

„Chceme, aby se lidé naučili chodit na oběd z práce i k nám do restaurace,“ nezastírá hotelový manažer. Část z nich vychází svým potenciálním zákazníkům vstříc i v tom, že polední nabídku pravidelně umisťují na web. „O tom, že poctivá hotovka, kterou vám v naší restauraci naservírujeme, je určitě lepší, než hranolky usmažené na přepáleném oleji, není sporu,“ dodává nakonec. Pouští se tak do lítého boje o hosty, kteří si na oběd odskočí v polední pauze z práce. Díky tradičnímu českému jídelníčku a kvalitnější a stravě to může být dobrá alternativa k nezdravým jídlům z fast foodu a mastným specialitám čínských restaurací.

Nad většinou pokrmů se hostům sbíhají sliny.

Hotely dnes často lákají i na osvědčené regionální recepty. Krkonošské hotely třeba sází na tradiční pokrmy z brambor, hub nebo borůvek. „Nabízíme hostům to, co roste ve zdejších lesích, a nutno říct, že sem za tradičním jídlem nechodí jen cizinci,“ říká šéfkuchař. V Brně zase přišli se zážitkovou gastronomií.

Změn k lepšímu je ještě celá řada, je to ale postupný a dlouhodobější proces. Pokud ale máte v okolí hotelovou restauraci, do které jste byli dříve zvyklí chodívat, možná stojí za to být znovu trochu zvědavý a po delší době to opět vyzkoušet. Možná budete změnami mile překvapeni.

Hotelové restaurace – jakou vybrat?

V České republice je několik kvalitních hotelových restaurací, které se mohou pyšnit těmi nejlepšími šéfkuchaři, mnoha oceněními, zážitkovou gastronomií nebo třeba jídelníčkem inspirovaným M. D. Rettigovou. Vybíráme pro vás ty nejzajímavější.

Restaurant Koppernik – OREA Hotel Pyramida – Praha

Šéfkuchař, který šéfuje kuchyni restaurantu na pražském Břevnově, je velkým vyznavačem tradiční a poctivé české kuchyně. Máte tady proto jistotu, že vývar je opravdu z kostí a máslo je máslo. Hotel je i součástí projektu Czech Specials.

Churchill's Pub & Restaurant – OREA Hotel Excelsior – Mariánské Lázně

Pravidelná dostaveníčka si v mariánskolázeňském hotelu dávají milovníci toho nejlepšího, co si můžete nalít z lahve whisky. Tato setkání jsou spojena i s degustacemi vybraných pokrmů a ukázkami moderní světové gastronomie. Podnik je vybudovaný v duchu klasického anglického pubu, kde se scházeli gentlemani. Obsluha vám načepuje i některou z mnoha značek piva, které tu mají. Pokud chcete vidět, jak to vypadá uvnitř, pak se podívejte na video.

Restaurant A La Carte – OREA Hotel Voroněž – Brno

Nabízejí tady degustační menu o sedmi chodech nebo ukázky molekulární gastronomie, kdy kuchaři používají nejen nečekané suroviny, ale i postupy. Výsledky jsou unikátní a ochutnáte je jen ve špičkových restaurantech – tím restaurant A La Carte bezesporu je. O zručnosti zdejších kuchařů, kterým pod rukama vznikají hotové klenoty gastronomie, se ostatně můžete přesvědčit na tomto videu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků