Hlavní obsah
Podzimní péče o trávník musí zahrnovat i aplikaci správného hnojiva. Foto: Landscaperpro.cz

Jak správně vybrat podzimní trávníkové hnojivo

Letošní léto se opět podepsalo na mnoha trávnících. Výsledkem je často prořídlý porost s oslabeným kořenovým systémem. Podzim je proto vhodný čas na obnovu trávníku.

Podzimní péče o trávník musí zahrnovat i aplikaci správného hnojiva. Foto: Landscaperpro.cz
Jak správně vybrat podzimní trávníkové hnojivo

Co by mělo podzimní hnojivo obsahovat

Podzimní hnojivo trávník regeneruje a posiluje před zimou. Rozhodujícím faktorem při výběru by neměl být obsah dusíku, protože na podzim je cílem podpora kořenového systému, a nikoliv růst zelené hmoty. Příliš mnoho dusíku může vyčerpat důležité zásoby sacharidů a podpořit růst měkkých šťavnatých listů, které jsou náchylné na klimatické vlivy a choroby.

Oslabený trávník bez řádné výživy snadno podléhá chorobám.

Foto: Landscaperpro.cz

Správné podzimní hnojivo musí obsahovat draslík, který posiluje buněčné stěny a zvyšuje odolnost rostlin. Draslíku může trávník bez problémů přijmout velké množství, avšak někdy na úkor dalších živin.

K dalším prospěšným prvkům patří fosfor a hořčík. Fosfor je nezbytný pro dobrý vývoj kořenového systému a pro zapojení mladého trávníku po přesevech. Trávník, kterému chybí fosfor má vytáhlé výhonky jemně fialové barvy. Hořčík podobně jako draslík utužuje rostliny. Je nezbytný pro přeměnu dusíku a syntézu chlorofylu a rovněž pomáhá trávníku lépe využít železo a fosfor. Trávník, který trpí nedostatkem hořčíku má nažloutlé povadlé listy.

Hnojiva s řízeným uvolňováním dodávají živiny postupně v závislosti na teplotě půdy.

Foto: Landscaperpro.cz

Konvenční hnojivo nebo hnojivo s řízeným uvolňováním živin

Množství a poměr jednotlivých živin je stejně tak důležitý jako způsob jejich uvolňování. Hnojiva s běžným způsobem uvolňování živin účinkují velmi rychle a živiny poskytují rostlinám brzy po aplikaci. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který se uvolňuje konvenčně, způsobují rychlý růst měkkých listů náchylných na nemoci a klimatické vlivy.

Naopak hnojiva s řízeným uvolňováním obsahují anorganický zdroj živin obalený porézním materiálem, který uvolňuje živiny postupně v závislosti na teplotě půdy. Při měnící se teplotě se mění i rychlost uvolňování, přesně v souladu s potřebami trávníku, který také roste více v teplém počasí. Takový produkt neuvolní všechen dusík najednou, ale dodává ho postupně, jak trávník roste.

Hnojivo LandscaperPro Pre-Winter dokáže trávník zásobovat živinami až po dobu 5 měsíců.

Foto: Landscaperpro.cz

Vyzkoušejte LandscaperPro Pre-Winter

K výše popsaným hnojivům patří i LandscaperPro Pre-Winter s dobou působení 4-5 měsíců. Trávníku poskytne vyváženou výživu, která pomůže překonat zimní měsíce a dodá živiny pro jarní start. Uvolňování živin není závislé na vlhkosti půdy či činnosti mikrobů, ale na teplotě. Proto tento produkt nikdy neuvolňuje dusík při nízkých teplotách. Dusík, který rostliny na podzim nevyužijí, schová na jaro, kdy se teploty opět zvednou.

Více o profesionální péči o trávníky na www.landscaperpro.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků