Proč chceme pasivní domy

Věděli jste, že spotřeba rodinného domu se 100 m2 plochy běžně čítá asi 0,8 m3 dřeva, nebo taky 1000 až 1500 kWh za 1 rok? Pasivní dům je budova, jejíž potřeba energie na vytápění je tak nízká, že není nutné navrhovat aktivní topný systém. Bývá totiž větrán tzv. vzduchotechnikou s rekuperací, díky níž se pomocí zpětného získávání tepla z vypouštěného vzduchu výrazně sníží tepelné ztráty.

Kvalita vzduchu je díky výše uvedenému systému větrání nesrovnatelně lepší nežli u klasické stavby. Nejenže poskytuje pravidelný přívod čerstvého vzduchu (a klasické větrání oknem tedy není nutné), ale díky zabudované filtraci a zachycení pevných částic se skvěle hodí také pro zástavby ve smogových oblastech.

Pasivní dům

Pasivní dům

FOTO: Xella International GmbH, Duisburg

Stavební materiál pro pasivní domy

Společnost Xella vyrábí stavební materiál Ytong, který splňuje všechna kritéria uvedená v úvodu a zároveň je pro stavby v pasivním standardu mimořádně vhodný. I díky tomu se Ytong stal podporujícím členem sdružení „Centrum pasivního domu“, které si klade za cíl popularizaci a podporu pasivního stavění. K vidění jsou desítky realizací po celé ČR. Navíc Xella jako jediný výrobce vyrábí stavební materiál, který je vhodný pro stavby pasivního domu i bez dodatečného zateplení.

Stavba v pasivním standardu se vyplatí

Klasický dům s užitnou plochou 100 m2 má stavební náklady ve výši asi 2,3 mil, dům nízkoenergetický 2,5 mil a dům pasivní 2,7 mil. Po započtení dotací ve výši 550 tisíc Kč se na první místo v hodnocení podle nákladů dostává pasivní dům s 2,15 mil, klasik zůstává s 2,3 mil. druhý a nízkoenergetický padá s 2,5 mil. na třetí příčku. Po deseti letech a započtení nákladů na vytápění ve výši 40 tisíc Kč zvyšuje pasivní dům s výslednými 2,19 mil výrazně svůj náskok, na druhém místě je nízkoenergetická stavba s výslednými 2,72 mil a klasik se propadá beznadějně na třetí pozici s 2,8 mil Kč. Co dodat?

Detail

Detail

FOTO: Xella International GmbH, Duisburg