Když si staří Barmánci nebo Indonésané pokuřovali tlusté doutníky ze sušeného banánového listu, ani je nenapadlo, že kouří materiál na výrobu nábytku. Přitom v posledních letech zájem o nábytek z banánového listu velmi strmě roste. Není divu, jde o přírodní materiál, obnovitelný zdroj, dostupný na mnoha místech světa, s vynikajícími vlastnostmi a velmi příjemným vzhledem.Banánový list se suší, stáčí a nakonec se z něj vytváří pevné provazy (Abaca), které slouží pro výplet.

„Pro zvýšení odolnosti a stability se banánový list vlétá do sítě z přírodního ratanu, na pevnou kostru z masivního dřeva,“ popisuje způsob zpracování Tereza Rážová ze společnosti La Casa Nova (www.lacasanova.cz), která se výrobou a dovozem nábytku z přírodních materiálů zabývá.

Nábytek s výpletem z banánového listu se dá bez problémů použít i v exteriérech, snese i vysokou vlhkost, ale jedná se o přírodní materiál, jehož použití na přímém dešti nebo sněhu není doporučováno. Naopak pod střechou kryté pergoly či altánu se nábytek z banánového listu promění v nádherný dominantní estetický prvek.