Hlavní obsah
Jiří Pehe Foto: Milan Malíček, Právo

KOMENTÁŘ: Rok 2020 byl politickým fiaskem prezidenta Zemana - Jiří Pehe

Prezident Miloš Zeman už několik let politicky „odchází“, ale v krizovém roce 2020 fakticky z veřejného prostoru zmizel. Upozornil na sebe, jak už se stalo jeho zvykem, jen několika kontroverzemi.

Jiří Pehe Foto: Milan Malíček, Právo
KOMENTÁŘ: Rok 2020 byl politickým fiaskem prezidenta Zemana - Jiří Pehe

Když se novináři pokoušeli na podzim zjistit, zda má prezident vůbec nějaký oficiální program, žádný nenašli. Kdyby se Zeman stáhl do pozadí jen kvůli zdravotním problémům, k nimž se na podzim přidala zlomenina paže, možná by se na konci roku jeho popularita nepropadla o více než šest procent. Jenže prezident čas od času neodolal pokušení dostát pověsti provokatéra.

Hned na začátku roku se pustil do vcelku zbytečného sporu s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou o cestu na Tchaj-wan, a když Kubera v lednu náhle zemřel, do sporu s jeho nástupcem Milošem Vystrčilem. Zemanův kancléř Vratislav Mynář přitom čelil nařčením, že nátlak na Kuberu koordinoval s čínskou ambasádou. Sám Zeman opepřil tchajwanskou kontroverzi ještě tím, že přestal zvát Vystrčila na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice.

Prezident utrpěl i dvě porážky, když soudy pravomocně rozhodly ve prospěch žalobců ve sporu o očistění jména předválečného novináře Ferdinanda Peroutky (kterého Zeman nařkl v roce 2015 z napsání článku sympatizujícího s Hitlerem) i ve sporu o povinnost prezidenta jmenovat profesory, kteří prošli řádným schvalovacím řízením. Hrad se v obou případech dovolal k nejvyšším soudním instancím, ale nic to nemění na tom, že Zeman fakticky už oba spory prohrál.

Samostatnou kapitolou byly prezidentovy „projevy k národu“ během krizového roku. S tím prvním dlouho vyčkával, aby v něm nakonec nejvíc zaujal kontroverzní kritikou herců za to, že žádají od státu podporu, jakož i tím, že zapomněl poděkovat zdravotníkům a dalším záchranným složkám. I v dalších projevech ke koronakrizi neopomněl útočit na oponenty a média.

Zklamáním pro prezidenta bylo odvolání oslav 28. října na Hradě, které chtěl uspořádat i navzdory zákazu jiných veřejných shromáždění kvůli epidemii. Přišli jsme tak o další jeho „státnický“ projev.

I v roce 2020 sledoval Zeman svoji  pročínskou  a proruskou agendu. Vynořovaly se zejména zprávy o tlaku Hradu na ruské angažmá v dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech, s nímž media spojovala i netransparentní cestu Zemanova poradce Martina Nejedlého do Moskvy.

Neméně kontroverzní byla Zemanova žádost, aby mu jím opakovaně kritizovaná Bezpečnostní a informační služba předala jména ruských agentů, které sleduje v živých kauzách. Zcela bizarní bylo pak veřejně oznámené předání údajně kompromitujících materiálů na šéfa BIS Michala Koudelku Zemanem premiérovi Babišovi.

Konec roku vyjevil i prezidentovu rostoucí odtrženost od společenského dění. Ve svém vánočním poselství chválil vládu za její údajně dobrou práci v boji s epidemií, a tvrdě zaútočil na část médií i opozici za kritiku vlády, ačkoliv ve veřejném  mínění chaoticky jednající vláda na podzim propadla.

Jiří Pehe

Politický analytik a spisovatel. Zaměřuje se především na dění ve střední a východní Evropě.

Dva roky působil jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.

V současnosti je ředitelem New York University v Praze a vede Pražský institut pro demokracii, ekonomii a kulturu Newyorské university (PIDEC).

Více o autorovi

Komentáře autora

Rozpačité působení Zemana v roce 2020 pak na samotném konci roku podtrhl ústavní zmatek, který způsobil, když chtěl nechat vstoupit v platnost jím kritizovaný daňový balíček tak, že ho nepodepíše, ale ani nevetuje. Vrátil ho nakonec ovšem Sněmovně s douškou natolik rozporuplnou, že začátek roku 2021 stráví česká politická scéna, a nakonec asi i Ústavní soud, sporem o to, zda prezident zákon omylem vlastně nevetoval.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků