Průzkumy veřejného mínění tentokrát - na rozdíl od mnoha jiných případů - neselhaly, odhadovaly těsný výsledek. Jedny sice naznačovaly, že Británie zůstane, další že odejde, ale většinou byla čísla v rozmezí statistické chyby.

Další dva nástroje, které se v podobných případech používají, však selhaly. Trhy ukazovaly, že investoři počítají se setrváním Británie v Unii a odpovídal tomu i kurz sázkových kanceláří.

Investoři v posledním týdnu s odchodem Británie z EU nepočítali, i když banka Goldman Sachs tvrdí, že byla na odchod Británie z EU připravena. Od pondělí značně posilovala libra a rostly evropské trhy, naopak cena zlata šla dolů, což vše bylo jasné znamení, že investoři nepočítají s odchodem Británie z EU, který chtě nechtě oslabí nejen britskou ekonomiku, ale i evropskou.

Až s prvními negativními výsledky začala libra padat stejně jako trhy. Samozřejmě k tomu přispěly i další aspekty, nějaká korekce se po dlouhém růstu všech indexů očekává a každý spekuluje, že nějaká nová bublina už musí prasknout. Odchod Británie z EU za takové situace jasně vede k turbulencím.

A zklamali i bookmakeři, kteří dokázali například zcela jasně odhadnout výsledek skotského referenda. Kurz na to, že Británie opustí EU, byl tři, a na setrvání 1,36.

Že se netrefují hráči a bookmakeři se však ukázalo při amerických primárkách. Na to, že do prezidentského klání povede republikány Jeb Bush, který zcela vyhořel, byl loni v září kurz 13 ku 8. Naopak v případě Donalda Trumpa byl 7 ku 2, takže za sto vsazených dolarů získal 350 dolarů.

Průzkum CNN z loňského září ale ukazoval, že Trump má podporu 32 procent voličů. Ani to však neznamená, že by průzkumy byly přesnější. Druhý byl Ben Carson s 19 procenty, který také propadl.

Výsledky primárek i brexit tak ukazují, že predikovat výsledky u důležitých politických rozhodnutí je takřka nemožné. Možná by to lépe zvládal pověstný chobotničák Paul, který odhadl správně výsledky 12 ze 14 zápasů na ME a MS ve fotbale v letech 2008 a 2010. Paul však v roce 2010 uhynul.