Zvířátka táhnou. Andrej Babiš se před pár dny nechal vyfotografovat s pandami (https://twitter.com/AndrejBabis/status/597111098828029952). Ty ale byly umělé. Miroslav Kalousek s Babišem soupeří. Vzápětí měl podobnou fotku. Pes, který je na ní s prvním místopředsedou TOP 09, je živý sympaťák (https://twitter.com/kalousekm/status/598117609192710144).

O pandě, na které delší dobu ulítává Babiš, se lze dozvědět řadu zajímavých věcí. Například že je všežravcem, příležitostně se živí vejci a spolu s bambusem konzumuje také nějaký hmyz. Nepíše se, zda přitom prožívá střet zájmů. A při žvýkání se jí třesou uši.

Kalousek se sice proti Babišovi vymezuje kudy chodí, ale není to jeho přirozený konkurent. Spíše než panda by ho měl zajímat modrý pták, s nímž soupeří jeho pes o stejné teritorium pravicových voličů, kdežto Babišova panda žere všude, kde jí nabídnou hlasy.

Co symbolizuje pes, ví každý. Navíc pes oddaný, upřímný a odvážný, jak vypadá onen host předsednictva TOP 09. Sloužíme ti, jako by posílali topáci vzkaz svým příznivcům v naději udržet si ty dosavadní a získat posily.

Boj mezi černým psem a modrým ptákem je v průzkumech volebních preferencí vyrovnaný. Odehrává se sice ve druhé lize v porovnání s procenty ANO a ČSSD, ale každý je strůjcem svého osudu. Topácká volba psa jako symbolu je v souladu s image, který strana buduje od svého vzniku. Ano, jsme rafani, ano, občas naše kousnutí bolí (zvlášť aktuální to bylo v době Nečasovy vlády), ale cíle máme ušlechtilé, bojujeme s otevřeným hledím a jsme jako psi: co na srdci, to na jazyku. To se předkládá k věření.

Modrý pták, který dnes lítá na povel Petra Fialy, má jinou taktiku. Plachtí nad politickými lány a kouká, kde by si něco zobl. Nevyniká vybíravostí, hlavně ať to jde k duhu. Psovi nechává svaté rozčilení nad mezinárodní situaci, jen občas k jeho štěkotu přidá pár pavích poznámek. Spolu s TOP 09 vystupuje ODS v boji proti vládě obecně a zejména proti elektronické evidenci tržeb.

Ale když usoudí, že by to mohlo jeho peří prospět, brouzdá modrý pták jak v prezidentském revíru (obdobný postoj k islámu a stejné vyzvedávání českých Vietnamců jako vzoru), tak dokonce přímo ve vládní zahradě (odpor proti kvótám EU na uprchlíky).

Jaký symbol nakonec ovládne pravicový prostor, pes gentleman nebo rozčepýřený pták? Tato otázka má širší význam pouze v případě, že to celé nedopadne jako ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný a pak už bude slyšet jen: „Pandy. Pandy. Pandy. Pandy.“