Všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo. Nebo je většina lidí normálních a jen vedoucí úředníci státu a Evropské unie mají nějaký jiný myšlení. Čím dál více – prostě nechápu.

Napáchat nějaké to „dobro“, a přitom ubuzerovat živnostníky (či občany) k smrti. Hlavně pomalu a po kouskách, aby se nezačali bouřit.

Klasickým příkladem jsou povinné alergeny na jídelních lístcích restaurací. Dobro s velkým D. Představte si normální venkovskou knajpu, kam jdou chlapi na drškovku na sváču a večer tam sedí u piva. Občas si dá někdo utopence (večer se nevaří) nebo tláču. A někdy panáky, když je po vejplatě. Co tak asi místní hospodský ví o alergenech? Proč by o nich měl něco vědět? Pomůže pracné vyhledávání a odhadování a tištění nových lístků tomu, aby začali vařit víc, dávali nová jídla (rozvíjeli živnost) – nebo je to utvrdí v tom, že na to kašlou?

A z druhé strany. Když jsem žlučníkář, tak si holt nedávám v Jedové chýši dvojitej Katův šleh. Na to nepotřebuju armádu úředníků, dobrodějů a politiků, aby mě zachránili – to dá zdravý rozum.

I malé děti s nějakým zdravotním omezením dokáží velmi přesně určit, co nesmí – toho jsem byl jako učitel mnohokrát svědkem. A do restaurace navíc většinou děti samy nechodí a ti ostatní jsou snad svéprávní. Když nemůžu oříšky, tak se při objednávání palačinky zeptám, zda tam náhodou nejsou – že to chci bez nich. A tak dále.

Výsledek zákonné akce: Většinou švejkovina. Někde spoléhají na mezeru ve vyhlášce a mají alergeny uvedeny jen na jednom jídelním lístku, který nikomu nedávají. Někde na to kašlou úplně, protože mají „nadstandardní“ vztahy s hygienou.

Často najdeme formulace typu: „Všechny naše pokrmy obsahují všechny uvedené alergeny, obvykle v různých kombinacích“ a k tomu vzadu uvedený podrobný seznam alergenů zkopírovaný z nějaké vyhlášky.

Někde to pečlivě vypisují: Káva s mlékem. Alergen č. 8 – mléko. 25,- Kč.
Jakoby se nic nestalo. Ale stalo. Tisíce hospodských řešili půl dne či den úplný nesmysl a hrozí jim pokuta a otravuje je to. A ono je to tisíckrát „nic“, tisíckrát půlden – co umoří.

Ale pak si otevřou noviny či jedou po městě a tam je „nový Superúředník“ (a ne jako satira, jako vážně); školní ombudsman; zákaz vysavačů, co vysávaj; dementní štítky na budovy (za peníze); rychlost 50km/h na čtyřproudovce, kde bývalo za „totality“ 90; prokazování, za co jste si v roce 1972 koupili chatu; …

A tak vůbec každý den něco. Abychom se neprobudili v Severní Koreji jednoho dne.