Základní diskusi jsme si odbyli po 11. září 2001, kdy islámští teroristé zaútočili na newyorská Dvojčata. Museli jsme si zvyknout a zvykli jsme si procházet bezpečnostními rámy, i když by možná stálo za prověrku, kde jsou stále nutné.

Museli jsme si zvyknout a zvykli jsme si, že na letištích procházíme navíc rentgeny, i když mnohé dívky a ženy možná trnou, kdo všechno si prohlíží jejich nahotu. Zbavujeme-li se některých svobod a práv, musíme si být zároveň jisti, že nejsou zneužívány. A že zaměstnanci, kteří k nim mají přístup, procházejí náročným personálním výběrem.

Dnes už jsou v podstatě součástí většiny detektivních her i televizních pátracích vysílání záběry z tisíců kamer, které umožní identifikovat zločince. Ale zároveň jsme si s jejich uznáváním vědomi toho, že sledování našeho pohybu je možné zneužít. Stejně jako odposlechy, které se po Snowdenově odhalení staly světovým skandálem. Americkému prezidentovi Baracku Obamovi se asi moc lehce nejedná s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, když oba vědí, že americký Úřad pro národní bezpečnost odposlouchával její i soukromé hovory. I u nás došlo k řadě případů zneužití odposlechů.

Nikdo nezávidí ministrovi vnitra Milanu Chovancovi a policejnímu řediteli Tomáši Tuhému, mají-li řešit novou mimořádnou událost, když zabitá policistka je 102. polistopadovou obětí z řad našeho policejního sboru. Každý rok tak v průměru čtyři policisté či policistky při výkonu služby obětují život. Zraněných je jistě násobně víc.

Ministr vnitra chce prosadit, aby drogově závislí byli registrováni. Aby dopravní policisté, nasazující na silnicích své zdraví a životy, v reálném čase věděli, s kým mají tu čest jednat a koho eventuálně pronásledují.

I když mnoho komentátorů neuznává rozdělení politické scény na pravici a levici, v tomto případě se rychle ukáže reálnost tohoto rozdělení. Levicově orientovaní politici i občané budou výrazněji nakloněni tomu, aby se registrace prosadila. Sociologické šetření by to určitě prokázalo.

Ostatně, mají vůbec ti, o nichž se evidentně ví, že jsou drogově závislí, sedat za volant, když se automobil stále častěji stává vražednou zbraní?