Hlavní obsah

Zemřel nejstarší člověk na světě

Nejstarší člověk na světě zemřel ve středu ve věku 115 let a 120 dní. Byla jím Američanka Edna Parkerová, která byla podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarším člověkem na světě, se narodila 20. dubna 1893. Od roku 1938, kdy zemřel její manžel, žila na své zemědělské usedlosti sama až do sta let, kdy se přestěhovala k synovi.

Zemřel nejstarší člověk na světě

Smrt ženu zastihla v pečovatelském zařízení ve městě Shelbyville nedaleko Indianapolisu, kde letos v dubnu, poměrně čilá, oslavila 115. narozeniny.

Parkerová měla pět vnuků, 13 pravnuků a 13 prapravnuků. Přežila oba své syny - Clifforda a Earla Juniora i dvě sestry.

Stejný ročník narození jako Parkerová (1893) má podle Guinnessovy knihy rekordů ještě Portugalka Maria de Jesusová (narozena 10. září). Třetí nejstarší osobou na naší planetě je Američanka Gertrude Bainesová, která se narodila 6. dubna 1894.

Zajímavosti o nejstarších lidech
V Československu podle Guinnessovy knihy rekordů žil před 40 lety nejstarší člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857 ještě za Rakouska, držela prvenství od června do října 1968, kdy zemřela ve věku 111 let.
Nejstarší ověřenou osobou světa byla Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela 4. srpna 1997 ve věku 122 let a 164 dní.
Druhou nejstarší osobou světa je nyní Američanka Gertrude Bainesová (narozena 6. dubna 1894)
Nejstarším žijícím mužem světa je 113letý Japonec Tomodži Tanabe.
Nejstarší obyvatelkou ČR je od letošního července Marta Pokorná z Dačic, která se narodila 8. července 1900, do té doby byla doyenkou v ČR 109letá Marie Kráslová. Nejstarším obyvatelem ČR stále zůstává Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní.
Historicky nejstarší ověřenou osobou světa je sice oficiálně stále Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela ve 122 letech, loni v březnu ale přinesly agentury zprávu, že v Salvadoru zemřela 128letá Cruz Hernándezová. Tato bývalá porodní asistentka, která ale nevlastnila rodný list, by tedy byla o šest let starší než Calmentová.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků