Hlavní obsah

Zaspali jste perseidy? Fotografové zachytili ty nejkrásnější

Každoroční podívanou na hvězdné obloze si nenechaly o víkendu ujít tisíce nadšených pozorovatelů. Země prolétává meteorickým rojem zanechaným kometou Swift-Tuttle a padající meteory bude možné pozorovat až do 24. srpna. O víkendu, zejména v noci z neděle na pondělí, jich padalo maximum.

Zaspali jste perseidy? Fotografové zachytili ty nejkrásnější

Tak jako každý rok, i ten letošní se množství lidí na severní polokouli vydalo pozorovat asi nejznámější meteorický roj – perseidy. Ti, kteří měli štěstí a pozorování jim nepřekazila zatažená obloha nebo světelný smog, se mohli těšit z unikátní podívané.

Perseidy nad hvězdárnou v Ondřejově

Foto: Profimedia.cz

Krasnodar, Rusko

Foto: Profimedia.cz

Četnost meteorů se rok od roku liší. Letos se v noci z neděle na pondělí, kdy jev vrcholil, mohlo podle NASA objevit na obloze až 60 meteorů za hodinu. V době posledního průletu komety v letech 1991 až 1993 bylo možné sledovat až 300 meteorů.

Franitškánský klášter Rama, Šćit, Bosna a Hercegovina

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Großmugl, Rakousko

Foto: Heinz-peter Bader, Reuters

Perseidy jsou drobné prachové částice o průměru několika milimetrů, které zde kometa 109P/Swift-Tuttle zanechala při průletu sluneční soustavou.

Gemerský Jablonec, Slovensko

Foto: Profimedia.cz

Hajnáčka, Slovensko

Foto: Profimedia.cz

Některé tyto částice vstupují do atmosféry rychlostí 60 km/s. Při hoření zazáří jasným světlem, někdy i barevným.

Jezero Pierre-Percee, Francie

Foto: Profimedia.cz

Kozjak, Makedonie

Foto: Profimedia.cz

Perseidy dostaly svůj název podle souhvězdí Persea, neboť právě tam mají svůj radiant. Tak se označuje bod na obloze, odkud meteoroidy zdánlivě vylétají. V Česku se jim též říká slzy svatého Vavřince podle světce, který má svátek 10. srpna.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků