Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Záhada na Slovensku: Žena údajně shořela samovznícením

Neuvěřitelný případ smrti způsobené samovznícením lidského těla šokoval Slovensko. Letos desátého března shořela starší žena v Bratislavě bez toho, aby se našel vnější zdroj ohně nebo stopy jiné osoby. Případem si podle TV Markíza už měsíc lámou hlavy policejní vyšetřovatelé i lovci záhad.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Záhada na Slovensku: Žena údajně shořela samovznícením

Hasiči a záchranáři našli v bratislavském bytě na Krížné ulici ohořelé tělo starší ženy, ale oheň vůbec nepoškodil okolí. Není jasné, co bylo zdrojem požáru. Ze světa jsou známé případy samovznícení, proto se začalo mluvit i této možnosti.

„Na dlažbě leželo lidské tělo, které hořelo bez zřejmého zdroje zapálení. Kromě židle, která byla pod osobou, nebylo nic jiného poškozeno přímým plamenem,“ uvedl velitel hasičského zásahu Milan Grossman.

Podle předběžné výsledku šetření si starší žena sedla na židli, která byla vzdálena dva metry od sporáku, a její tělo se vznítilo. V bytě nenašlo nic, co mohlo požár vyvolat, nebyly tam svíčky, cigarety, sirky ani zapojený sporák.

Samovznícení bylo víc, ale vědci na ně nevěří

Podobný případ se na Slovensku stal před 50 lety, kdy se v automobilu vznítila dvojice milenců. Těla byla zuhelnatělá, ale interiér automobilu byl nepoškozený. V průběhu 20. století zdokumentovali na celém světě asi 40 případů samovznícení lidského těla. Oheň většinou vznikl v dutině břišní a postupoval směrem nahoru. Mnohdy zůstaly dolní končetiny neporušeny a oheň se nedotkl oblečení ani předmětů v blízkosti těla.

Lovci záhad mluví o zásahu démona, o porušení elektromagnetických polí nebo o autoagresi. Mluví se o případě, kdy mladá dívka začala hořet na tanečním večírku v náručí svého partnera nebo o ženě, jejíž tělo začalo hořet po smrti na katafalku.

Teorii samovznícení však vědci odmítají. Upozorňují, že lidské tělo obsahuje velké množství vody, tudíž možnost samovznícení je velmi nepravděpodobná. Teorii samovznícení vyvracejí také kremační pece. Tělo v nich shoří při teplotě 1200 stupňů až za sedmdesát minut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků