Hlavní obsah
 

Záchranáři vyprošťovali mládě keporkaka ze sítě, matka na něj opodál čekala

Do problémů se v úterý pouhých 500 metrů od pobřeží u města Gold Coast v australském Queenslandu dostalo mládě keporkaka. Kytovec se tam zamotal do žraločí sítě, v níž zůstal uvězněn. Záchranářům se ho však naštěstí po zhruba 45 minutách podařilo vysvobodit. Mládě následně odplavalo se svou matkou, která záchranné operaci přihlížela, píše deník Daily Mail.

 
Záchranáři vyprošťovali mládě keporkaka ze sítě, matka na něj opodál čekala

Keporkak se zamotal do žraločí sítě, která byla připevněná ke dvěma bójím, hlavou a ocasem. Na záchraně velryby se podíleli členové neziskové organizace Sea World Research and Rescue Foundation a agentury Fisheries Queensland.

Na záběrech je vidět, jak se záchranáři snažili tyčemi mládě vysvobodit. To se jim podařilo asi po 45 minutách.

Whales freed from nets off Gold Coast

A baby whale and its mother have endured a horrific ordeal off the Gold Coast, after becoming tangled in a shark net. www.7plus.com.au/news #7News

Zveřejnil(a) 7 News Melbourne dne Úterý 9. říjen 2018

Podle Daily Mailu mu síť způsobila lehká povrchní zranění, která však nejsou život ohrožující. Kytovec po vysvobození odplaval společně se svou matkou.

Na žraločí sítě jsou rozporuplné názory

Počet sítí, které mají snížit riziko útoku žraloků, se v queenslandských vodách zvýšil poté, co zde během září došlo ke dvěma útokům na člověka.

Lawrence Chlebeck z organizace Humane Society International, která se zabývá ochranou zvířat, ovšem tlačí australskou vládu k tomu, aby se sítě z pobřeží odstranily.

„Od doby jejich nainstalování v roce 1962 uběhlo více než 60 let pokroku, máme lepší technologie a více rozumíme chování žraloků. Sítě už jednoduše nepotřebujeme, stejně jako je nepotřebují mořští živočichové,“ svěřil se.

„Uvěznění keporkaka v síti způsobilo jak jemu, tak jeho matce velké stresové napětí. A kdoví, jak by to skončilo, kdyby záchranáři takhle rychle nezakročili,“ uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků