Hlavní obsah
 

Začal největší světový festival psího masa

Jednou ročně se v jihočínském městě Jü-lin sejdou milovníci nejlepšího přítele člověka. Necení si však jeho společnosti, ale jeho masa. Svátek liči a psího masa trvá 10 dní a je při něm zkonzumováno až 15 tisíc psů. Akce vyvolává odpor nejen u aktivistů ve světě, ale i v samotné Číně.

 
Začal největší světový festival psího masa

Podle některých tradice, podle jiných barbarství. Každoroční svátek psího masa budí vášně už několik let. Trh se psím masem v Číně pomalu upadá a svátek v Jü-linu je pro mnohé psí farmy dobrou příležitostí, jak si přijít na velké peníze. Letošnímu ročníku však předcházela řada akcí aktivistů, kteří se všemi možnými pokusy snažili farmám zabránit v účasti.

Odpůrci festivalu tvrdí, že farmy drží psy v často naprosto příšerných podmínkách. Zvířata jsou převážena v malých kovových klecích, držena v místnostech plných krve a výkalů a zabíjena železnou tyčí.

Na začátku festivalu se aktivistům podařilo zachránit na 135 psů z psích farem na předměstích Jü-linu. Podmínky, ve kterých byli čtvernožci drženi, natočili ochranáři z organizace Humane society International (HSI) na mobilní telefon. Psi byli převezeni do útulků, kde se jim dostalo patřičné péče.

Odpor roste i v Číně

Řada psů, kteří skončí na talíři, pochází z ulice, aktivisté se ale domnívají, že existuje i spousta farem, které si opatřují psy kradené. Samotný prodej psího masa není v Číně ilegální, aktivisté se však snaží upozornit, že prodej masa na festivalu odporuje čínským hygienickým normám.

Zastánci jezení psů kontrují tím, že pojídání psů je stará čínská tradice. Jejich maso prý pomáhá tělu zvládnout náročná vedra, která v těchto dnech na jihu Číny panují. Festival má prý oslavit letní slunovrat, podle aktivistů jde ale o událost uměle vytvořenou psími farmami, aby si zvýšily odbyt. Premiéru měl festival v roce 2009.

Čínské úřady jsou si vědomy i negativního obrazu ve světě, petici proti festivalu podepsalo už několik miliónů lidí. Postupně se k mezinárodnímu odporu přidává stále více a více Číňanů. Za Maovy kulturní revoluce byl chov psů a koček jako domácích mazlíčků zakázán. Později byl zákaz zrušen a s rostoucí úrovní střední třídy se zvyšuje i počet psů a koček. Coby domácí mazlíček je nyní registrováno na 62 miliónů psů.

Soud v Jižní Koreji

V další baště milovníků psího masa, Jižní Koreji, to vypadá, že psím hodům odzvonilo. Tento týden byl zveřejněn rozsudek ve sporu ochránců zvířat ze skupiny Care a jednou ze psích farem v Pučchonu. Spor se týkal nehumánních podmínek, ve kterých byli psi chováni.

Soud dal za pravdu aktivistům, mnohem důležitější však bylo, že ve svém rozsudku shledal samo chování psů na maso jako ilegální. Korejská demokratická strana tento týden předloží ke schválení zákon, který by chov psů na maso zakázal výslovně.

Ačkoliv je pojídání psů v Koreji minimálně několikasetletou tradicí, 70 procent Korejců psy nejí. Na druhou stranu pouze 40 procent obyvatel souhlasí s výslovným zákazem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků