Hlavní obsah
Potravinová 3D tiskárna vytváří jídlo po vrstvách. Foto: Profimedia.cz

Vytisknout si oběd? 3D tiskárny jídla budou v prodeji už příští rok

Už během příštího roku by měly mít hospodyně možnost si do kuchyně pořídit speciální trojrozměrnou tiskárnu k výrobě pokrmů. Přístroj nazvaný Foodini, který vyrábí barcelonská firma Natural Machines, bude podle britského listu Daily Mail vůbec první sériově vyráběnou trojrozměrnou tiskárnou, která se zaměří na výrobu potravin.

Potravinová 3D tiskárna vytváří jídlo po vrstvách. Foto: Profimedia.cz
Vytisknout si oběd? 3D tiskárny jídla budou v prodeji už příští rok

Technologie trojrozměrného tisku slouží k vytváření objektů z pevných plastů. Celý proces řídí počítačový program na základě příslušné programové předlohy. O využití těchto postupů k "vaření" se hovoří už delší dobu.

Zájem o revoluční technologii má například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Kosmická agentura uvažuje o tom, že bude tisknout pokrmy pro posádky kosmických lodí.

Surovinou pro tisk jídel mají být speciální kazety s práškovými ingrediencemi, které se budou do 3D tiskáren vkládat. Stroj vytváří pokrm po vrstvách, takže bude možné připravovat i jídla s náplní či nádivkou. Zvlášť vhodný bude tento postup podle britského deníku Daily Mail pro přípravu sladkostí.

Ve speciální potravinové tiskárně bude možné vyrábět slané i sladké pokrmy.

Foto: Profimedia.cz

Tiskárna podle tohoto listu připomíná běžnou mikrovlnnou troubu. Vycházet z ní prý může prakticky cokoli — od čokoládových cukrovinek, přes pizzu až po těstoviny. Spotřebitel řídí přístroj pomocí dálkového ovladače nebo senzorového voliče umístěného přímo na tiskárně. Stačí zvolit pokrm a vložit do tiskárny příslušné surovinové kazety.

Potravinová 3D tiskárna Foodini má stát kolem tisíce eur (přes 27 tisíc korun). K dostání by měla být v běžných prodejnách s elektronikou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků