Hlavní obsah
 

Vrána sjížděla na víčku zasněženou střechu jako na snowboardu

Vrány jsou velice chytré a pro získání potravy dokážou využívat různé předměty. Jak se ale nyní ukázalo, umí je použít i pro zábavu. Ruská rodina totiž před pár dny natočila unikátní video, které zachycuje vránu sjíždějící po zasněžené střeše na víčku jako na snowboardu, informoval server ninemsn.com.au.

 
Vrána sjížděla na víčku zasněženou střechu jako na snowboardu

Letošní sněhová nadílka v Rusku přilákala k zimním radovánkám nejen lidi, ale i jednu vránu. Ta se totiž rozhodla, že bude snowboardovat na zasněžené střeše. K tomu jí ideálně posloužilo víčko od sklenice.

„Ona si z nás normálně utahuje,“ komentovalo na videozáznamu ptákovo počínání jedno z dětí.

Vrána vždy na hřebenu střechy „nastoupila“ do víčka a pak na něm opakovaně sjížděla dolů. Tam ho vzala do zobáku a vyletěla s ním zpět nahoru. Při jednom pokusu dokonce zjistila, že v místech, kde je střecha bez sněhu, to tolik nejede, a tak se zase vrátila k zasněžené části.

Ptáci jsou inteligentní

Chováním a schopnostmi ptáků se v minulosti zabývala řada výzkumů. Z nich vyplynulo, že vrány novokaledonské, havrani nebo straky jsou velmi inteligentní, mají výkonnou paměť a schopnost plánovat. Dokážou také přelstít jiná zvířata.

„Vše nasvědčuje tomu, že ptáci jsou zřejmě schopni řešit problémy a používat nástroje stejným způsobem jako velcí opi,“ uvedla Gisela Kaplanová z Univerzity New England v Armidale, zabývající se chováním zvířat.

BEZ KOMENTÁŘE: Vrána si z drátku vyrobila háček, aby jím mohla vytáhnout potravu

Studie, zveřejněná v roce 2002 v časopisu Science, odhalila, že vrány jsou dokonce schopné nástroje upravovat tak, aby dosáhly svého cíle. Například opeřenec, který se snažil vytáhnout z úzkého válce potravu rovným drátkem, zjistil, že na konci potřebuje mít háček, aby se k jídlu dostal. A tak drát jednoduše ohnul.

Vrána a ořech

BEZ KOMENTÁŘE: Vrána záměrně položila ořech na silnici, aby jí ho auta pod koly rozlouskla

Podobně chytře se zachovala vrána v japonské Akitě, která ukořistila ořech, ale nedokázala se k jádru dostat přes tvrdou skořápku. Proto ho položila na silnici a čekala, až ho rozdrtí některé z aut svými koly.

Schopnost řešit problémy se prokázala i při pokusech s mláďaty odchovanými v zajetí, která nepřišla do kontaktu s rodiči. Jedná se tedy buď o dědičné jednání, nebo o důkaz obecnějších logických dovedností. Ty jsou společné pro celou čeleď krkavcovitých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků