Hlavní obsah

Čechům a vůbec Evropanům vlasy nerostou tak jako Asiatům. Lidé proto nosí paruky z orientálních vlasů. "U nás neseženete lidi s 50 nebo 60centimetrovými vlasy, v Číně není problém si objednat 100 kilogramů lidských vlasů dlouhých 70 centimetrů," řekl Eduard Kříž, majitel Divadelní služby z Chrasti na Chrudimsku.

Vlasy z Asie zaplavují Evropu

Úprava vlasů přitom podle něj není zdaleka jednoduchá. "Koupíme tvrdé, černé žíně z Asie a ty ztenčíme, odbarvíme a nabarvíme na škálu barev podle vzorníku, kde je asi 40 barev, podle kterých si poté kosmetické salóny a divadla vybírají," uvedl Kříž. Mezi zákazníky patří i Národní divadlo, ale též film a televize.

V současné době je velmi populární prodlužování vlasů. Podle Kříže se s prodlužováním vlasů u celebrit dolova roztrhl pytel. Díky celebritám se tato móda rozšířila všude po republice a to i přesto, že prodloužení vlasů může přijít na 15 000 až 20 000 korun. Samozřejmě záleží na kvalitě použitých vlasů a také na technice prodlužování.

Chrastecký podnik ročně zpracuje kolem 300 kilogramů vlasů, a to hlavně z Číny a Indie. "V Čechách vykoupíme maximálně pět až deset kilogramů za rok," poznamenal Kříž s tím, že přírodní blondýna je zajímavější a tím i dražší. Kilogram 50 centimetrů dlouhých vlasů přitom stojí průměrně 15 000 korun. Pro srovnání ženy ostříhají běžně asi 100 gramů vlasů. 

Desetkrát levnější jsou umělé vlasy, přesto je větší zájem o pravé. Umělé vlasy se totiž pod reflektory nepřirozeně lesknou a teplem krepovatí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků