Hlavní obsah
Nejvyšší část soutesky - Vyšný Straz Foto: Miroslav Vážny

Vampýří enzym prý pomáhá proti mrtvici

Enzym obsažený ve slinách vampýra nosatého by se mohl stát velmi účinným lékem pro lidi postižené mozkovou mrtvicí. Informovali o tom australští vědci z katedry lékařství při univerzitě Monash. Podle nich látka může být až stokrát účinnější než současné léky.

Nejvyšší část soutesky - Vyšný Straz Foto: Miroslav Vážny
Vampýří enzym prý pomáhá proti mrtvici

"Když se vampýr zakousne do živého masa, vylučuje do rány látku zabraňující tvorbě krevních sraženin, a může tak lépe sát," říká Robert Medcalf, který na výzkumu spolupracoval. Své závěry odborníci ve čtvrtek zveřejnili v americkém odborném časopise Stroke.

Čeká se na další testy

Látka, lékaři označovaná jako DSPA, by v budoucnosti mohla omezovat poškození lidského mozku následkem mozkové mrtvice. Vědci musejí provést další laboratorní testy o případném dopadu DSPA na člověka, ale výzkum prováděný na myších byl prý úspěšný. Nicméně se lékaři podle agentury Reuters shodují na tom, že je zapotřebí dalších testů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků