Hlavní obsah
Interiér nové kavárny Norris Cafe v Záhřebu Foto: Profimedia.cz

V Záhřebu vznikla strana Chucka Norrise, chce město řídit jako šerif

V chorvatském hlavním městě Záhřebu vznikla před komunálními volbami strana pojmenovaná po legendárním americkém herci akčních snímků Chucku Norrisovi. Voliče toto recesistické uskupení vzešlé ze „záhřebské kavárny“ hodlá zaujmout příslibem, že bude metropoli řídit jako šerif. V případě vítězství chce také zlevnit pivo a zakázat zemětřesení, informovala stanice N1.

Interiér nové kavárny Norris Cafe v Záhřebu Foto: Profimedia.cz
V Záhřebu vznikla strana Chucka Norrise, chce město řídit jako šerif

„Drazí spoluobčané, dovolte mi, abych splnil všechna vaše přání, protože jedině já to dokážu. Nebudu jen starostou Záhřebu nebo starostou Chorvatska, budu starostou vesmíru!“ prohlásili v nadsázce jménem amerického herce zakladatelé strany před kavárnou Norris v záhřebské čtvrti Sloboština.

Norrise, jehož silácké kousky inspirovaly po celém světě nesčetné množství vtipů, proslavila zejména role nesmlouvavého šerifa v seriálu Walker, Texas Ranger.

Strana ponese název Chuck Norris 366. Pomyslnou vlajkovou lodí jejího programu je zákaz zemětřesení – s odkazem na otřesy půdy, které koncem prosince usmrtily nedaleko Záhřebu sedm lidí a způsobily rozsáhlé hmotné škody. O přízeň voličů chce strana usilovat také slibem zlevnit pivo tak, aby velké stálo napříště stejně jako nyní malé.

Povinné rituální popíjení kávy

Hodlá též prosadit minimální plat 8000 eur měsíčně (210 tisíc korun) za práci z kavárny. Kdo bude pracovat na kavárenské terase, má být podle stranického programu kvůli riziku způsobenému povětrnostními podmínkami odměňován dokonce 12 tisíci eury (315 tisíc korun Kč). Vzít si kávu s sebou bude napříště zapovězeno. Povinné bude naopak dopolední rituální popíjení kávy spojené s četbou denního tisku.

Strana rovněž plánuje citelně zeštíhlit stavy na záhřebském magistrátu. „Zmenším městskou správu na pouze jednoho člověka – sebe. Budu současně starostou, místostarostou a poradcem sám sobě. Sám budu zastávat i funkci šéfa magistrátu, protože městských úřadů je pouze 27,“ tvrdí fiktivní Norris v programovém prohlášení strany.

Zakladatelé strany propracovali program do nejmenších podrobností, které se týkají například i změn názvů ulic a náměstí. Nově ponesou jména amerických akčních hrdinů: Rambova III, Rockyho IV či Stevena Seagala.

Volby v Záhřebu a dalších chorvatských městech a obcích se uskuteční 16. května. V metropoli dodalo novou dynamiku volební kampani koncem února náhlé úmrtí starosty Milana Bandiče, který vládl Záhřebu v posledních více než 20 letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků