Hlavní obsah
 

V Rusku odchytili smečku psů s modrou srstí. U chemičky

Krutý žert, nebo důkaz ekologické havárie? Na ruských sociálních sítích od minulého týdne kolují fotografie psů s jasně modrou srstí. Psi byli nalezeni nedaleko bývalé chemické továrny u města Dzeržinsk. Proto se řada lidí domnívá, že právě v jejím areálu se mohli psi obarvit.

 
V Rusku odchytili smečku psů s modrou srstí. U chemičky

Poté, co fotografie zaujaly ruskou veřejnost, se začaly o celou záležitost modře zbarvených psů zajímat úřady. Někteří lidé považovali celou záležitost za krutý vtípek či koláž, jiní však namítali, že jsou psi nebohým důkazem stavu přírody v okolí Nižného Novgorodu, kde se město Dzeržinsk nachází.

Že nejde o žádnou koláž, se ukázalo tento týden, kdy byli toulaví psi odchyceni a dostali se do péče veterinářů v jednom ze psích útulků. Záběry, které zveřejnila agentura Reuters, ukazují, že psi mají srst zabarvenu s různou intenzitou. Vyšetření však ukázala, že jsou zdravotně v pořádku.

„Stav zvířat je uspokojivý. Jsou aktivní, žerou i pijí. Odebrali jsme krevní vzorky a biochemická data byla v normálu,“ uvedl veterinář Ilja Kazakov. Zvířata byla vyfotografována a posléze i odchycena v blízkosti továrny, kde se vyráběla kyselina kyanovodíková.

Fabrika však musela být kvůli finančním problémům před šesti lety uzavřena. Zda se na jejím území nacházejí chemikálie a v jakém stavu, není jasné. Že by se v továrně nacházely nějaké volně přístupné nebezpečné chemikálie, popírá konkurzní správce zkrachovalé fabriky Andrej Mislevets.

Dodal však, že se psi možná mohli otřít o zbytky síranu měďnatého (modré skalice). Původ barvy s definitivní platností určí laboratoř. Tam už byla odeslána na rozbor psí srst a exkrementy modrých psů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků