Hlavní obsah

V pražské zoo se narodila mláďata vzácného levharta obláčkového

V pražské zoologické zahradě přišla v pondělí v podvečer na svět dvě mláďata levharta obláčkového, sdělila ve čtvrtek mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová. Mláďata se narodila samici Buri, která za poslední roky odchovala již čtyři mláďata. Levhart obláčkový je v Červené knize Světového svazu ochrany přírody (IUCN) veden v kategorii "zranitelný".

V pražské zoo se narodila mláďata vzácného levharta obláčkového

Samice se hned po porodu začala o svá mláďata sama starat. "Chovatelé nyní monitorují mláďata prostřednictvím kamery, nechtějí narušit přirozené vytváření sociálních vazeb," doplnila mluvčí. Fyzicky je zkontrolují nejdříve za dva týdny. Podle mluvčí budou obě mláďata umístěna v pavilonu kočkovitých šelem, kde už žijí jejich rodiče a jeden starší pár levhartů obláčkových.

Samice Buri odchovala za poslední roky čtyři mláďata, která jsou v současné době v Paříži, Wuppertalu, Berlíně a Ostravě.

Levhart obláčkový patří mezi druhy ohrožené kácením lesů. V přírodě obývá pralesy jižní a jihovýchodní Asie. Vzhledem k jeho stromovému způsobu života o něm vědci vědí ale jen velmi málo.

V pražské zoologické zahradě jsou tito levharti téměř 50 let. První mláďata se jí podařilo odchovat v roce 1969, kdy se narodila tři koťata. Aron a Artemis odešli v roce 1973 do Mnichova, Agáta žila v Praze až do roku 1983. Současný pár - samice Buri i samec Luzon - se narodil v Británii a do Prahy přišel v roce 2006.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků