Hlavní obsah
 

V liberecké zoo uklízeli pelikány

Čtrnáct pelikánů bílých a šest skvrnozobých pochytali v pondělí dopoledne ošetřovatelé v zoologické zahradě v Liberci. Ptáky obývající jezírka ve spodní části zahrady naháněla část zoologů v kajacích přímo z vody, zbytek pomáhal chytat ptáky na břehu či na molu. Zimu poněkud nevrle vypadající ptáci stráví v teple.

 
V liberecké zoo uklízeli pelikány

„Pelikáni skvrnozobí pocházejí z Filipín, takže na naše zimní klima nejsou vůbec zvyklí. Proto je na zimu převážíme do zimoviště mimo hlavní areál zoo. Na jezírka se opět vrátí na přelomu března či dubna,“ popsala mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Odchyt se ošetřovatelům nepovedl na první zátah. Naháněčům v kajacích dva pelikáni uprchli do zadní části jezírka. „Jeden z nich má přistřižená křídla, takže může létat jen nízko nad hladinou, druhý je ale o dost lepší letec a s ním to bude ještě asi komplikované,“ obávala se mluvčí.

Dva pelikáni unikali kajakářům o něco déle.

Foto: Michael Polák, Právo

Odchyt pelikánů patří už k tradičním úkonům zoologické zahrady před příchodem zimy. Tu v zahradě často ohlašuje i začátek říje levharta sněžného nebo exotického sudokopytníka nahura modrého, zvířete, které je doma na horských loukách Himálaje.

„Tokání pelikána je jako bublání, není možná nejhlasitější, ale je podprahově nejsilnější. Když v zimě otevřu okno kanceláře, vždycky mě to vyruší,“ tvrdí ředitel Zoo Liberec David Nejedlo, který se pondělního odchytu pelikánů účastnil coby jeden z naháněčů v kajaku.

Nakonec do svého zimoviště museli putovat všichni.

Foto: Michael Polák, Právo

V posledních deseti až patnácti letech se liberecká zoo snažila obměnit skladbu zvířat tak, aby převažovala ta, která jsou schopná zvládnout i klimatické podmínky podhorského Liberce. Přesto jsou tu stále i druhy, které je potřeba na zimu, v řeči zdejších zoologů, uklidit do tepla. Kromě pelikánů čeká úklid také zoborožce kaferské.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků