Hlavní obsah
 

V Japonsku vydražili tuňáka za 34 miliónů, hned půjde na talíř

První letošní aukce tuňáka obecného na trhu v Tokiu se postarala o velké překvapení. Ryba o váze 222 kilogramů se v sobotu prodala za rekordních 155,4 miliónu jenů (asi 34,3 miliónu Kč). To je skoro trojnásobek dosavadního rekordu, který je teprve z loňska.

 
V Japonsku vydražili tuňáka za 34 miliónů, hned půjde na talíř

Za nárůstem ceny je hlavně celosvětově vysoká poptávka po suši.

Tuňák rekordman byl podle agentury AP uloven u severovýchodního pobřeží Japonska a prodán na vyhlášeném tokijském trhu Cukidži. Maso, které má jemnou růžovou až červenou barvu, se vedle suši používá i k přípravě pokrmů sašimi.

Nejlepší plátky tuňáka s vysokým obsahem tuku se v luxusních suši barech v Tokiu prodávají i za 2000 jenů (asi 440 Kč) za kus. Obliba těchto pokrmů se přitom zvyšuje tak rychle, že kvůli vyššímu výlovu v mořích tuňáků ubývá. To se nelíbá ochráncům životního prostředí.

Japonci zkonzumují až 80 procent tuňáka, který se ve světě vyloví. Většina ryb ulovených ve světových mořích také putuje do Japonska ke zpracování a spotřebě.

Letošní výherce zvítězil i loni

Tuňáka za rekordní cenu vydražil prezident společnosti Kiyomura Kijoši Kimura, jehož firma provozuje síť restaurací Sushi-Zanmai. Kimura podle agentury Kjódó připustil, že cena za tuňáka byla poněkud vysoká, zaplatil ji ale, protože prý chtěl Japonsko povzbudit. Zákazníkům chce tuňáka začít servírovat ještě v sobotu.

Předchozí rekordní cena za vydraženého tuňáka byla 56,4 miliónu jenů (asi 12,4 miliónu Kč) a padla rovněž na první aukci roku. Vítězem byl shodou okolností stejný člověk jako letos.

Novoroční aukce bývají často výjimečné, protože pro Japonce je to zároveň příležitost oslavit příchod roku a také si zajistit určitou publicitu. Pokud tedy padají rekordy, nejčastěji je to právě začátkem roku.

Vysoké ceny nemusejí nutně odrážet mimořádnou kvalitu masa. Cena, která padla na sobotní aukci, představuje ohromujících zhruba 700 000 jenů (asi 154 000 Kč) za kilogram masa. K růstu cen přispívá i to, že tuňák je teď na seznamu ohrožených druhů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků