Hlavní obsah

V den dušiček se hřbitovem prohnal vzdušný vír

Pohled, ze kterého zamrazí. V den, kdy Číňané slaví svátek podobný našim dušičkám, se totiž po jednom hřbitově ve městě Ta-čching v provincii Chej-lung-ťiang prohnal vzdušný vír. A ne zrovna malý. Dosahoval výšky až padesáti metrů.

V den dušiček se hřbitovem prohnal vzdušný vír

Přihlížející, kteří se drželi v bezpečné vzdálenosti, zůstali ohromeně stát a sledovali, jak rotující vítr rozmetává po okolí kusy spálených papírů a prachu. Podle všechno však nezpůsobil vážnější škody.

Vzdušný vír označovaný též jako rarášek nebo dust devil svým vzhledem připomíná tornádo, ale vzniká za jasného počasí a rozšiřuje se od země do výšky. Vzniká často na přehřátých a teplotně nestabilních místech.

Tradiční čínský svátek čistoty a jasu - Qingming Festival - má tradici více než 2500 let. Je to den, kdy lidé navštěvují hroby svých předků, uklízejí je a v rámci obřadů na nich pálí i papírové repliky předmětů potřebných pro každodenní život - oblečení, boty, auta, ale i peníze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků