Hlavní obsah
Vosková figurína Adolfa Hitlera Foto: Reuters, Reuters

V berlínském muzeu byl znovu instalován voskový Hitler

V berlínském muzeu voskových figur Madame Tussaudové byla dnes po zrestaurování znovu instalována vosková figurína nacistického vůdce Adolfa Hitlera, které v červenci jeden návštěvník utrhl hlavu. Návštěvníci teď ale figurínu budou moci vidět jen přes sklo.

Vosková figurína Adolfa Hitlera Foto: Reuters, Reuters
V berlínském muzeu byl znovu instalován voskový Hitler

Kontroverzní exponát poškodil jednačtyřicetiletý návštěvník hned v den otevření muzea 5. července. Přitom poranil jednoho zaměstnance muzea. Při vyšetřování řekl, že figurínu poničil na základě sázky s přáteli.

"Führer" je v muzeu zpodobněn, jak sedí za psacím stolem. Už od začátku platil pro návštěvníky zákaz vedle něho pózovat nebo se s ním fotografovat. Bylo to motivováno obavami z jeho případné glorifikace a ze zneužívání k propagaci nacismu.

V muzeu jsou figuríny asi 75 osobností ze světa politiky, kultury, sportu a dalších, mezi nimi kancléřky Angely Merkelové, bývalého kancléře Helmuta Kohla nebo bývalé fotbalové hvězdy Franze Beckenbauera. Hitlera muzeum do této společnosti zařadilo na základě argumentu, že tvoří nedílnou součást německých dějin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků