Hlavní obsah
Tuneless Choir Foto: Profimedia.cz

V Anglii mají sbor pro špatné zpěváky. Kdo se zlepší, musí odejít

V anglickém městě Nottinghamu byl založen sbor výlučně pro ty, kdo se považují za špatné zpěváky, ale přitom rádi zpívají. Padesátičlenné těleso pojmenované jako Tuneless Choir se nyní připravuje na své první vystoupení, plánované na léto, napsal britský list The Daily Telegraph.

Tuneless Choir Foto: Profimedia.cz
V Anglii mají sbor pro špatné zpěváky. Kdo se zlepší, musí odejít

Sbor založila osmačtyřicetiletá Nadine Cooperová, která dlouho toužila stát se členem nějakého hudebního uskupení, ale nenašla k tomu odvahu, neboť nezazpívá ani notu.

„Pozitivní účinky zpěvu jsou jasně prokázány. Uvolňují se při něm endorfiny, tedy látky způsobující dobrou náladu,“ řekla Cooperová. Sborový zpěv má podle ní ještě větší efekt – omezuje úzkostné stavy a deprese a zvyšuje radost ze života.

Vzhledem k omezeným možnostem zpěváků se sbor věnuje především coververzím popových hitů, například od Abby nebo Queen.

Umělecká vedoucí Bernie Brachaová soudí, že jen opravdu malé procento lidí nemá vůbec žádný hudební sluch. Za tím, že někdo není schopen zazpívat melodii, je podle ní často nedostatek sebedůvěry nebo cvičení. Někdy prý stačí jen vybrat správnou píseň.

„Shodli jsme se ale na tom, že když se z někoho stane opravdu dobrý zpěvák, požádáme ho, aby odešel do jiného sboru,“ uvedla Brachaová. Smyslem tohoto opatření podle ní je, aby se ve sboru každý cítil dobře a nebál se projevit. „Jde o to zúčastnit se, nikoli o výkon“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků