Hlavní obsah

Umělý kolibřík předvádí své možnosti ve světě špionáže

Americká armáda možná brzy dostane do výzbroje kolibříky. Tedy ne ty živé, ale umělé, kteří vypadají jako živí, létají jako oni a navíc přenášejí videosignál. Vyvíjí je kalifornská firma AeroVironment, která již postavila největší bezpilotní letoun Global Observer.

Umělý kolibřík předvádí své možnosti ve světě špionáže

Nano kolibřík  kopíruje svůj živý zdroj - především způsobem, jakým létá. Má rozpětí křídel 16 cm a váží jen 19 gramů. V této váze je nejen konstrukce, ale i baterie, motor a systém pro přenos videosignálu. Je tak dokonce menší a lehčí, než největší druh mezi kolibříky v přírodě.

Okřídlený špión na předváděcím videu demonstruje úžasné schopnosti manévrovatelnosti létá všemi směry a dokáže se vznášet na místě, nebo provést looping a otočit se za letu o 360 stupňů.

AeroVironment na kolibříkovi pracuje na zakázku agentury DARPA, která zastřešuje technologický rozvoj v ozbrojených silách USA. Její nový prototyp splňuje zadání a v některých bodech přináší i vylepšení. Hlavním zájmem bylo předvést schopnost vznášet se na místě a udržovat polohu i za větru po dobu osmi minut bez vnějšího zdroje energie a přenášet video.

Kolibřík dosahuje maximální rychlosti letu kolem 17 km/h. Poradí si i s vletem do uzavřených prostor, i s jejich opuštěním. Operátor, který let kolibříka řídí, si vystačí s videem, které mechanický ptáček předvádí a nemusí jej sledovat se zakloněnou hlavou ve vzduchu.

Použití kolibříka je zřejmé - průzkum a špionáž, ovšem jak poznamenávají kritici - nasazení se omezuje na oblasti, kde je tento ptáček běžný, všude jinde by budil nežádoucí pozornost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků