Hlavní obsah
Detail obřího slanečka v županu Foto: Repro.kianews.com.ua

Ukrajinci připravili obřího slanečka v županu

V ukrajinském městě Sudak na černomořském pobřeží studenti gastronomie připravili rekordně dlouhý salát ze slanečka a kořenové zeleniny. Salát zvaný "slaneček v županu" měřil celých 18 metrů a vysloužil si zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Slanečková pochoutka se zeleninou a majonézou je ukrajinské národní novoroční jídlo.

Detail obřího slanečka v županu Foto: Repro.kianews.com.ua
Ukrajinci připravili obřího slanečka v županu

Asi 30 mladých kuchařů stylizovalo salát do podoby hada s ohledem na to, že podle čínského horoskopu nastupuje právě rok hada. I délka "slanečka v županu", 1800 centimetrů, je symbolická - přesně tolik let od svého založení nyní oslavilo město Sudak.

"Slaneček v županu" se připravuje z kousků slanečka, vařené a najemno strouhané červené řepy, mrkve a brambor, ze spařené cibule, strouhaných jablek a majonézy. Jednotlivé suroviny se kladou ve vrstvách na sebe a promazávají se majonézou. Recept je známý i kuchařům v České republice, originální ukrajinská verze je trochu bohatší.

Na rekordního novoročního slanečka bylo spotřebováno celkem 180 kilogramů surovin v celkové hodnotě 2 500 ukrajinských hřiven (asi 6 000 korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků