Hlavní obsah
Letiště Heathrow Foto: Profimedia.cz

U londýnského letiště se málem srazil airbus s dronem

Na největším londýnském letišti Heathrow se v červenci prý málem srazilo osobní letadlo s bezpilotním letounem. V neděli o tom informoval list The Sunday Times s odvoláním na oficiální vyšetřovací zprávu leteckého úřadu.

Letiště Heathrow Foto: Profimedia.cz
U londýnského letiště se málem srazil airbus s dronem

Malý bezpilotní letoun, takzvaný dron, se pohyboval údajně ve výšce 213 metrů. Pilot Airbusu A320, který běžně pojme až 180 cestujících, zpozoroval dálkově řízené letadélko při přistání. Na radaru se prý ale neobjevilo. Zabránit střetu se mu údajně podařilo na poslední chvíli.

Letecký úřad nezveřejnil, jak blízko se dostal dron k letadlu, incident ale označil hodnocením „A“, což znamená „vážné nebezpečí srážky“, uvedl server BBC News. Vyšetřovací zprávu se všemi podrobnostmi letecký úřad zveřejní v pátek.

Počet dronů ve vzdušném prostoru se v posledních několika letech výrazně zvýšil. V Británii jsou prý letos dokonce jedním z vánočních hitů. Některé modely bezpilotních letadélek se dají pořídit už za 30 liber (asi 1000 korun).

Na nebezpečí střetu dronů s letadly nedávno upozornil také americký úřad pro bezpečnost leteckého provozu. Jen od června do listopadu zaznamenal po celém území USA prý až 25 případů, kdy dron do letadla téměř narazil. Podle odborníků na letectví je jen otázkou času, kdy bezpilotní letoun způsobí nějakou vážnou nehodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků