Hlavní obsah
Perla objevená u Abú Zabí Foto: AFP / Abu Dhabi Department of Culture and Tourism, Profimedia.cz

V Emirátech objevili nejstarší perlu na světě

Při průzkumech na ostrově Maravá nedaleko Abú Zabí, hlavního města Spojených arabských emirátů, byla objevena 8000 let stará perla, což ji činí nejstarší na světě. Informoval o tom v pondělí zpravodajský web BBC s tím, že na místě byly zároveň objeveny pozůstatky prvních budov v regionu.

Perla objevená u Abú Zabí Foto: AFP / Abu Dhabi Department of Culture and Tourism, Profimedia.cz
V Emirátech objevili nejstarší perlu na světě

Nález podle místních úřadů dokazuje, že se s perlami v oblasti obchodovalo už za neolitu, tedy v mladší době kamenné. Perla bude koncem měsíce vystavena v pobočce galerie Louvre v Abú Zabí.

„Objev nejstarší perly na světě v Abú Zabí je důkazem, kolik toho z naší nedávné ekonomické a kulturní historie má hluboké, až do prehistorie sahající kořeny,“ uvedl Muhammad Chalífa Mubárak, který stojí v čele úřadu pro kulturu a turismus v Abú Zabí.

Perly se nosily jako šperky už v Mezopotámii

Archeologové s pomocí radiokarbonové metody datování odhadli, že perla pochází z let 5800 až 5600 před naším letopočtem. Perly se tehdy pravděpodobně nosily jako šperky a v Mezopotámii, která se rozprostírala na území dnešního Iráku, se směňovaly za keramické předměty a další zboží, uvedli experti ze Spojených arabských emirátů.

Vykopávky na ostrově Maravá se soustředily zejména kolem kamenných zřícenin, objeveny na místě byly také korálky z mušlí či pazourkové hroty šípů.

Perlu si lidé budou moci prohlédnout na výstavě s názvem 10 000 let luxusu, která bude zahájena 30. října v muzeu Louvre Abú Zabí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků